Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Spánková laboratoř

Od roku 2017 funguje při ORL oddělení samostatná jednotka Spánkové laboratoře se třemi nadstandardními kamerově vybavenými pokoji. Jeden z pokojů je vybaven videopolysomnografickým systémem Alice 6LDx. Díky tomu můžeme vyšetřovat a diagnostikovat celé spektrum spánkových poruch – poruchy dýchání, neobvyklé chování (parasomnie), nadměrnou spavost (hypersomnie), neobvyklé pohyby (syndrom neklidných nohou, periodické pohyby končetin) a další.

Poznejte náš tým

Spánková laboratoř – kontakty

Pavilon CH, 4. patro

Recepce, objednávání na tel.: 317 756 263

Primář oddělení ORL a chirurgie hlavy a krkuMUDr. Adam Kešner
Vedoucí lékař Spánkové laboratořeMUDr. Tereza Haasová
Pneumologická ambulance (budova B)MUDr. Markéta Bláhová
LékařiMUDr. Alžběta Kubalíková
LékařiMUDr. Petra Bačová
LékařiMUDr. Zuzana Jeřábková
Spánkový technikIveta Daňková, Ludmila Jíšová, Nikola Rychtářová

Ordinační hodiny 

Pondělí9:00 – 12:0012:30 – 15:00
Čtvrtek9:00 – 12:0012:30 – 15:00

Provoz spánkové laboratoře je z personálních důvodů omezen pouze na 2 dny v týdnu (pondělí, čtvrtek), dostali jsme se do situace, kdy pro nepřetržité telefonáty, nemáme prostor věnovat se objednaným pacientům. Proto prosíme o shovívavost při snaze dovolat se. Pokud se věnujeme v ordinačních hodinách objednaným pacientům, nemáme vždy prostor reagovat na telefonáty a dotazy volajících.

Proto je též k dispozici náš e-mail: spankova.laborator@hospital-bn.cz , na který lze dotazy směřovat a budeme na ně reagovat.

Děkujeme za pochopení


 

K vyšetření v odborné poradně spánkové laboratoře je nutné se předem telefonicky objednat.

 • – Přijímáme  klienty i bez doporučení od lékaře
 • – Samotné vyšetření a léčba poruch dýchání ve spánku jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, pacient doplácí nadstandardní služby (pobyt v nadstandardním pokoji, některé chirurgické korekce, …).

 

O laboratoři

Spánková laboratoř funguje od roku 2006 při ORL oddělení. Je zaměřena především na poruchy dýchání ve spánku, zejména syndromu spánkové apnoe. Diagnostika je prováděna nejen u dospělých, ale jako jedna z mála vyšetřuje naše laboratoř i dětské pacienty.

Od září 2017 funguje při ORL oddělení a chirurgie hlavy a krku samostatná jednotka Spánkové laboratoře se třemi nadstandardními kamerově vybavenými pokoji. Jeden z pokojů je vybaven kompletním videopolysomnografickým systémem Alice 6LDx. Díky tomuto vybavení jsme nově schopni vyšetřovat a diagnostikovat celé spektrum spánkových poruch, nejen tedy poruchy dýchání ve spánku, ale též neobvyklé chování ve spánku (parasomnie), nadměrnou spavost (hypersomnie), neobvyklé pohyby ve spánku (syndrom neklidných nohou, periodické pohyby končetin) a další.

Diagnostika poruch dýchání ve spánku standardně probíhá na jednom z polygrafických systému.

Terapeutické postupy zahrnují chirurgickou i konzervativní léčbu. Operace využívají nejmodernější metody, včetně například plazmakoblace, laser, radiofrekvence, shaver či harmonický skalpel. Jsou prováděny  u dětských i dospělých pacientů. Výkony jsou dle charakteru hrazeny ze zdravotního pojištění, případně s úhradou pacientem. Operace zahrnují i chirurgické výkony k „odstranění chrápání“ u tzv. primárních ronchopatů (chrápačů).

Spánková laboratoř se zabývá léčbou neinvazivní ventilací – nastavení, titrace, přidělování a kontrola přístrojů CPAP a BiPAP, ale i titrací na přístrojích vyšších řad jako jsou objemnové ventilace a ventilace na autoservoventilátorech. V této oblasti se bohatě využívá spolupráce ORL oddělení a Pneumologické ambulance.

Diagnostika a titrace přetlakové terapie je prováděna jak za hospitalizace, tak i v domácím prostředí.

Akreditované pracoviště do června 2025

Nemocniční noviny 2019:

 

Diagnostika

 •  1. vyšetření v poradně Spánkové laboratoře
 •  Limitovaná polygrafie
 •  Videopolysomnografie
 •  DISE – endoskopické vyšetření horních cest dýchacích v uměle navozeném spánku

 

Terapie

 •  Terapie syndromu spánkové apnoe pomocí přetlaku
 •  Zahájení přetlakové terapie
 •  Kontroly s již přiděleným přístrojem
 •  Chirurgická terapie
 •  Kvalitní spánek, desatero spánkové hygieny

 

Nejčastěji řešené diagnózy

 •  Chrápání
 •  Zástavy dechu ve spánku u dospělých
 •  Zástavy dechu ve spánku u dětí

 

Odkazy

Ceník nemocnice

Nepřítomnost v ambulancích