Další zprávy

28. červenec – Světový den hepatitidy

28. července se každoročně koná Světový den hepatitidy, který stanovila v roce 2010 Světová zdravotnická organizace (WHO) u příležitosti narození amerického lékaře, vědce a nositele Nobelovy ceny za medicínu Barucha Samuela Blumberga, který odhalil virus hepatitidy typu B a následně se podílel na vývoji první vakcíny proti této nemoci.

Cílem Světového dne hepatitidy je zvýšit povědomí o virových hepatitidách, jejich typech, způsobu přenosu, prevence, diagnostice a léčbě.

Hepatitida (lidově žloutenka) je v populaci častým onemocněním, ale povědomí o ní je stále nízké. Žloutenku způsobují viry, které napadají jaterní tkáně. Ve světě se toto onemocnění vyskytuje v 5 typech (A až E). U nás jsou nejrozšířenější typy A (tzv. nemoc špinavých rukou), B (přenosná tělními tekutinami) a C (přenos krví). 

Nejdůležitějším preventivním opatřením proti žloutence je dodržování základních hygienických pravidel, především mytí rukou a omývání potravin, dodržování zásad bezpečného pohlavního styku, vyvarování se rizikovému chování jako např. nesdílet navzájem holící potřeby, zubní kartáček, injekční stříkačky, atd. Proti hepatitidě A a B je možné se také nechat naočkovat.

Mytí rukou je nejjednodušším preventivním opatřením nejenom proti hepatitidě A, ale i dalším infekčním onemocněním.  Především pro zdravotníky, kteří jsou denně v kontaktu s nemocnými, jsou čisté ruce velmi důležité. Proto Nemocnice Rudolfa a Stefanie pořádá pro své zaměstnance pravidelná školení hygieny rukou, na kterých si každý rok opakují zásady hygieny rukou a správné techniky jejich mytí.

typ zl

ruce

Dolní navigace