Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Naši zdravotníci testují nový prototyp ochranného štítu

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov patří mezi první, kdo testují nový prototyp ochranného štítu s názvem ZORPLEX 240, který vyvinula firma Mifer. Ta se původně napojila na komunitu domácích 3D tiskařů na Týnecku a dodávala jim hledí do štítů. Firma se ale nakonec rozhodla, že vyrobí vlastní vzor kompletního štítu bez potřeby 3D tisku. Výroba je tak výrazně rychlejší.

„Kapacita 3D tiskařů je poměrně limitovaná, jedna čelenka se tiskne až dvě hodiny. S přibýváním požadavků jsme se tedy rozhodli využít naše technologie, abychom tak mohli vyrábět štíty v mnohem větším denním objemu a mohli tím vypomoci komunitě 3D tiskařů, jejichž kapacita poptávku nestíhá,“ uvedla Andrea Bartoňová z firmy Mifer. „Aby produkt splňoval veškeré parametry a byl dobře uzpůsoben praktickému používání, spojili jsme se s vedením Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově, která nám vyšla vstříc,“ dodala.

Do benešovské nemocnice poslali několik vzorků, aby nový prototyp její zaměstnanci otestovali a vyzkoušeli jeho funkčnost v praxi. „Jsme velmi rádi, že nás firma oslovila. Můžeme se tak podílet na inovativním řešení ochranných pomůcek nejen v situaci aktuální pandemie, ale s využitím těchto štítů je počítáno i do budoucna. Výhodou těchto štítů je možnost celé je otřít dezinfekcí či do ní ponořit, méně tlačí na čelo a jsou lehčí než jiné modely. Tyto štíty jsou v kombinaci s těsnícími brýlemi a respirátory vyšší třídy (FFP2+) výbornou ochranou personálu nemocnice proti infekci SARS-COV-2,“ řekla MUDr. Markéta Bláhová, ředitelka pro lékařské obory benešovské nemocnice.

Mifer vyčlenil potřebné zdroje a značnou část výrobní kapacity, aby mohl vyrobit až tisíc štítů denně. ZORPLEX 240 je určen pro ochranu očí, nosu, úst a tváře před zasažením kapénkami virů, baktérií a jiných tekutin či aerosolů. Při použití s rouškou výrazně zvyšuje ochranu uživatele před nakažením.

Firma Mifer, s.r.o. je tradiční česká výrobní firma zabývající se vakuovým tvářením plastů a dalšími metodami dvourozměrného či trojrozměrného opracování plastových desek či fólií. Své výrobky dodává do různých průmyslových odvětví včetně automobilového průmyslu, strojírenství, elektrotechniky potravinářství, zdravotnictví až po reklamu, umění a design.

https://www.mifer.cz/cs/co-nabizime/ochranny-stit-zorplex-240