Vyšetření vrozených poruch imunity u novorozenců

• Novorozenecké oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nabízí maminkám vyšetření vrozených poruch buněčné a protilátkové imunity u dětí. Díky vyšetření TREC a KREC jsou lékaři schopni včas odhalit, zda se jedná o některou ze závažných poruch imunitního systému, a pokud ano, zahájit včasnou léčbu.

• Toto vyšetření se již plošně provádí v některých zemích jako jsou Spojené státy nebo Izrael. V roce 2013 bylo doporučeno mezinárodní Berlínskou deklarací odborníků k rozšíření i do dalších zemí. V České republice se zatím o plošném zavedení jedná. Benešovská nemocnice ho nabízí od roku 2020.

• Vyšetření se provádí ze suché krevní kapky, tedy maximálně pět kapek se nakape na speciální papírovou kartu, a probíhá během odběru na vrozené metabolické vady. Ty se dělají automaticky všem novorozencům a tím se eliminuje opakovaný odběr novorozence. Odběrová karta se odesílá do laboratoře AeskuLab kde vyhodnotí výsledek a během deseti pracovních dnů se rodiče dozví výsledek, a to mailem nebo telefonicky.

• Proč je vyšetření přínosem? Závažné vrozené poruchy imunity se v populaci vyskytují s vyšší nebo srovnatelnou četností než vrozené metabolické vady, které se běžně vyšetřují. Vrozená porucha imunity se navíc u dítěte nemusí v prvních měsících života projevit.  U dětí s poruchou buněčné imunity je kontraindikováno podávání živých vakcín (proti rotavirům, proti tuberkulóze, proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím). Vyšetření poruch imunity tudíž vede ke zvýšení bezpečnosti očkování.