Ortopedie - Artroskopie ramenního hlezenného kloubu
Ramenní kloub je díky svému anatomickému uspořádání kloubem s největším rozsahem pohybu v lidském těle. Kontakt hlavice s kloubní jamkou se odehrává na poměrně malé ploše, která je rozšířena tzv. Labrem (chrupavčitý okraj jamky). Stabilita kloubu je zajišťována zejména rotátorovou manžetou (kloubní pouzdro s úponem svalů) a deltovým svalem.
Na ortopedickém oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově jsme první implantaci tohoto typu provedli jako jedni z prvních v České republice v roce 2003. Zkušenosti s operační technikou jsme získali při pobytu na Univerzitní klinice v Kodani u dr. Van der Wilde.
Podle statistik navštíví v USA cca 4 miliony pacientů lékaře kvůli problémům s ramenním kloubem. I u nás je toto číslo vysoké a počet ošetřených pacientů neustále narůstá. Menší poškození je možno řešit artroskopicky včetně ev. Stabilizace, větší poškození vyžaduje náhradu ramene.
Průběh operace
Na ortopedickém oddělení naší nemocnice jsou v posledních letech používány 3 typy implantátů:
- cervikokapitální endoprotéza – kdy jamka zůstává, nahrazuje se pouze hlavice, používá se zřídka, předpokladem je zachovaná funkce rotátorové manžety
- resurfacing hlavice pažní kosti – kdy na hlavici se místo opotřebené chrupavky nasadí kovová „čepička“
- eversní typ náhrady ramenního kloubu – vyvíjený od roku 1980, s nímž máme jako pracoviště jedny z nejdelších zkušeností v ČR, pro indikaci při: těžkém poškození rotátorové manžety, těžkých degenerativních změn spojenými s předcházejícím bodem, v případech selhání klasicky uspořádaného implantátu.
Myšlenka přehození anatomického uspořádání v ramenním kloubu s vynecháním funkce manžety se zdá být cestou, k řešení situací, kde je jen minimální perspektiva na rekonstrukci rotátorové manžety. Tím, že se jedná o totální náhradu, která má mechanické uspořádání již primárně stabilní, je prakticky vyřešena otázka stability kloubu. Rekonstrukce rotátorové manžety je zde zcela vynechána. Naopak na dokonalém odstranění kloubního pouzdra a manžety závisí dokonalý rozsah pohybu, který je zprostředkován zejména deltovým svalem za spoluúčasti ostatních kolem kloubních svalů.
U nás používaný implantát DELTA, se skládá z dříku, implantovaného do dutiny pažní kosti, na kterém je umístěna kloubní jamka a z hlavice, která je implantována do prostoru jamky lopatky. Hlavice je k lopatce fixována pomocí tzv. metaglenu, který je pevně kotven do krčku lopatky 2 diveregentními zamykacími šrouby a 2 standardními AO šrouby. Před samotnou operací je nutné pečlivě zhodnotit RTG snímek, ne pro každého je tento typ implantátu vhodný.
Režim pacienta po operaci a rehabilitace:
Pooperační rehabilitaci začínáme od 2. dne – rozsah pohybu je limitován pouze bolestí pacienta. S výhodou je použití žebříčku jako při standardním rehabilitačním postupu dle Rockwooda.
Pacient může končetinu plně zatěžovat prakticky ihned po ustoupení bolesti. Implantát je při dodržení standardního operačního postupu stabilní s jedinou výjimkou. Nedoporučujeme axiální tlak dlaní proti ramenu (například vzepření se při vstávání ze židle).
Malé výkony v lokální anestezii
Pacient přichází k ambulantnímu výkonu přímo na ortopedické oddělení přes kartotéku ortopedie. Odtud je za pomoci sanitářů odveden na operační sál k výkonu
Samotný výkon trvá přibližně 15 až 20 minut.
Po operace pacient odchází do domácího léčení s ambulantní zprávou a datem kontroly.
K výkonu není nutná speciální příprava, ale měly by být s dostatečným předstihem (většinou cca 5 dní) vysazeny léky způsobující snížení srážlivosti krve, tedy zejména warfarin, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (Godasal, Anopyrin, Stacyl, Vasopirin..), clopidogrel (Trombex, Egitromb, Grepid, Iscover, Platel, Plavix, Plavocorin, Plovtt, Zyllt), dále dipiridamol, ticlopidin.
Do běžného života se pacient navrací v horizontu několika týdnů, v závislosti na typu výkonu vykonávané práci a náplni pacienta
Po operace je nutné důsledné cvičení, dle stavu rehabilitace, eventuelně pomocné fyzikální metody.
Ostatní uvedené výkony závisí na rozsahu postižení, nicméně pacient bez bezprostředně po výkonu odchází do domácího léčení.
Vzhledem k typům operací ne-akutního typu je nutno se nejdříve objednat na ortopedickou ambulanci k vyšetření a dojednání termínu operace.
Potřebujete s něčím poradit?
Napište nebo zavolejte, budeme se vám věnovat.