Se speciální sádrou se můžete i koupat

7. 7. 2022

• Ortopedické oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nabízí řešení otázky, jak zachránit dovolenou, když si zlomíte vy nebo vaše dítě ruku, a to novou „sádru“ do vody Opencast.
  • „Je to nová forma fixace, jejíž výhodou je to, že je velmi vzdušná, lehká a jako jediná fixace umožňuje i koupání. Všechny ostatní fixace mají obvykle měkkou podložku, vatu, která se nesmí namočit. A to mluvím i o plastové či odlehčené sádře,“ uvedl ortoped MUDr. Jakub Jíra s tím, že několika pacientům již novinku aplikovali.
  • Nasazení „sádry“ je poměrně rychlé. Jedná se o speciální plastický materiál, který se nahřeje a poté se modeluje přímo podle končetiny. Po vychladnutí drží tvar a fixuje zlomeninu tak, aby se správně zahojila. Sádru „nasazuje“ sám lékař.
  • „V peci, kterou máme umístěnu přímo v ordinaci, materiál nahřejeme na pět minut, poté tvarujeme podle končetiny a připevníme ji k sobě plastovými svorkami. Plastový korpus je podložen měkkou pěnou, neodře kůži a je hygienický. Materiál je zcela prodyšný, proto pacienta nic nesvědí, netrápí ho zápach. S Opencast je možné mýt se denně, voda se snadno vysuší ručníkem nebo fénem a problémem není ani koupání v bazénu nebo v moři,“ vyjmenoval výhody MUDr. Jakub Jíra. Když se končetina zahojí, nejsou potřeba nůžky ani pila. Stačí otevřít plastové svorky a sejmout.
  • Benešovská nemocnice zatím nabízí její použití na zlomené zápěstí, v případě zájmu ho rozšíří i na další části těla. Tato fixace ale není pro každý druh zlomeniny. Vhodnost musí vždy posoudit lékař. „Není určena pro výrazně dislokované fraktury s nutností jejich repozice, rovnání. Určena je na jednodušší zlomeniny, které ale fixaci vyžadují. Lidé si pak mohou rozmyslet, jestli na pět šest týdnů chtějí mít klasickou sádru nebo jestli použijeme tento odlehčený vzdušný materiál. Teď na léto je to výborná varianta,“ doplnil MUDr. Jakub Jíra.
  • Opencast aplikovali dětem i dospělým. Pro malé pacienty je podle lékaře velmi vhodná. „U dětí v případě stabilních zlomenin bez rizika jejich posunutí je Opencast jednou z plnohodnotných variant fixace poskytující adekvátní pevnost jako klasická sádra,“ dodal lékař.
  • Tato nadstandardní služba stojí 2 500 korun.