Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Odloženým miminkům sbalí sestřičky vzpomínky do kufříku

Benešovská nemocnice Rudolfa a Stefanie se zapojila jako jubilejní 40. porodnice do projektu s názvem „Život v kufříku“. Stojí za ním Nadační fond La Vida Loca, který věnuje nemocnicím po celé republice kufříky s vybavením pro děti, jež bohužel nemíří z porodnice ke svým biologickým rodičům, ale do pěstounské či adoptivní péče nebo do kojeneckých ústavů.

Deset kufříků potištěných dětskými obrázky přivezly v pondělí 18. března 2019 spoluzakladatelky Nadačního fondu La Vida Loca Iva Říhová a Martina Opava do Benešova na novorozenecké oddělení. Tam si ho převzal primář dětského oddělení MUDr. Michael Richter a především zdravotní sestry novorozeneckého oddělení. „Pište, vyplňujte. Vy jste sudičkami,“ kladla na srdce sestřičkám Marina Opava, když jim předávala kufříky.

Nejdůležitějším obsahem kufříku je totiž památníček, do kterého sestřičky zapisují všechna důležitá data  – kdy se miminko narodilo, jakou mělo přezdívku, jak ho oslovovali, jakou mělo barvu vlasů a očí či zda se rádo tulilo nebo často plakalo. Sestřičky tak odloženým dětem vyplňují prázdné místo na začátku jejich života.

„Říkáme sestřičkám, že my jim dodáme kufřík, ale ony ho plní – láskou. Je pěkné, když dítěti sestřičky napíšou a vloží mu do kufříku i své přání do života,“ poznamenala Martina Opava s tím, že projekt vznikl právě na popud zdravotních sester. „Kamkoli přijedeme, tak sestřičky z celé republiky nám říkají, že miminku, které nemůže odcházet s biologickými rodiči, vždycky na památku něco dávaly. My jsme nápad uchopily širší formou a usnadnily jsme jim vymýšlení, co mají miminku do vínku dát,“ podotkla Martina Opava.

Obrázky na kufřík malovaly děti ze Základní školy Eden v Praze, kde nadační fond pořádá pravidelně přednáškový cyklus. „Snažíme se o propojení místních porodnic se školami a už se nám v několika regionech podařilo, že místo nás nosí kufříky do nemocnice školáci, což je krásné, protože děti se cítí jako velcí bráchové těch odložených miminek,“ upozornila Martina Opava.

Součástí daru nemocnici jsou i prstové barvy na otisky ručiček a nožiček a také fototiskárna, protože úlohou sestřiček je pořizovat miminku jeho první snímky a vyplňovat fotoalbum z okamžiků, kdy ho krmí, koupou, když spí. V kufříku má každé dítě první dudlík, kojeneckou lahev a jedinečnou výbavičku – botičky a svetříky upletené babičkami z celé republiky a také hračky z bavlny od dobrovolníků. „Hračky jsou pletené nebo háčkované a každá je originál stejně jako obsah jednotlivého kufříku, protože každé z miminek má svůj vlastní životní příběh,“ vysvětlila Martina Opava. „Když pak děti dospějí a chtějí najít informace o sobě, mají díky kufříku důkaz o tom, kde se narodili, kdo jim byl nablízku, kdo o ně v prvních dnech pečoval,“ doplnila Iva Říhová.

„Je skvělé, že takové projekty existují. Zapojuje se do něj spousta dobrovolníků, včetně mnoha seniorů v domovech důchodců, kteří chtějí pomáhat dětem, a tak vyrábějí nádherné hračky. Děkujeme nadačnímu fondu, že jsme se mohli do tohoto smysluplného projektu zapojit,“ uvedl předseda představenstva nemocnice MUDr. Roman Mrva.

V benešovské nemocnici se každoročně narodí v průměru tři, čtyři děti, které odcházejí do pěstounské či adoptivní péče. „Impulsem k tomu, abychom kontaktovali nadaci, byl začátek letošního roku. V lednu se v jeden den narodily dvě děti, které šly do přímé adopce. Začala jsem pátrat po tom, kolik miminek z naší nemocnice odchází do pěstounské péče, a zjistila jsem, že od roku 2014 to bylo sedmnáct děti, což je docela dost,“ vysvětlila vrchní sestra dětského oddělení Marie Marvanová.

Podle zakladatelek nadačního fondu se narodí v České republice kolem 500 odložených dětí ročně, loni to bylo na 530 novorozenců. „Situace nás mrzí, je to velké číslo, a proto jsme rádi, že se přidává jedna porodnice za druhou. Benešovská je čtyřicátá ze šedesáti a jedeme dál,“ upozornila Martina Otava s tím, že důvody, proč je dítě odložené, jsou většinou sociálního rázu. „Jsou to i případy, kdy je matka závislá na drogách, takže miminko je jí odebráno nebo jde o mladé dívky, které tají své těhotenství a dají miminko k přímé adopci. V tomto případě je krásné, že dítě není v ústavní ani přechodné pěstounské péči, ale jde přímo k adoptivním rodičům,“ doplnila Martina Opava. Projekt „Život v kufříku“ existuje od roku 2015 a rozdal více než 700 kufříků. Do projektu se hlásí vždy sama nemocnice.