Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

O „Den plicní fibrózy“ má zájem stále více pacientů

Nemocnice Rudolfa a Stefanie se tradičně zapojila do Týdne IPF, což je onemocnění idiopatickou plicní fibrózou, a ve středu 18. září 2019 nabídla vyšetření v plicní ambulanci od 7 do 15 hodin zcela bez objednání či doporučení lékaře. Přišlo celkem čtrnáct zájemců, z toho šest kuřáků.

Jednou z příchozích byla i Helena Jiroušková. „Do schránky mi přišly Nemocniční noviny a v nich mě upoutal letáček právě na tuto akci. V poslední době mám problémy s dýcháním. Jsem astmatička a zhoršil se mi stav. Navíc mě trochu popíchla sousedka, abych se šla nechat vyšetřit a nenechávala to být. Nyní jsem klidnější, dostala jsem nějaká doporučení,“ řekla pacientka, jejíž věk je nad hranicí padesát let. Právě na skupinu pacientů starší padesát let byla preventivní vyšetření zaměřena, a také byla početně největší, mladší byli jen dva.

Návštěva ordinace trvala vždy zhruba kolem patnácti minut. Pacient byl především vyzpovídán stran dechových obtíží, kouření, vyšetřen poslechem, zjišťováno, zda nemá paličkovité prsty. Někteří měli provedený i rentgen hrudníku a spirometrii.

„Každý další rok k nám přichází o několik pacientů více, letos kuriózně jeden přijel až z Kolína. Na den CHOPN, který je letos plánován na 22. listopad a také se ho účastníme, bývá zájem větší než na Den IPF,“ uvedla MUDr. Markéta Bláhová, plicní lékařka a ředitelka pro lékařské obory.

CHOPN (chronická obstrukční nemoc) je název pro chronickou bronchitidu a plicní emfyzém. Jedná se o onemocnění dolních dýchacích cest. Projevuje se dušností, kašlem, vykašláváním hlenů. Toto onemocnění je úzce spjato s kouřením cigaret a profesí v prašném prostředí.

Do plicní ambulance není nutné doporučení od obvodního lékaře, stačí se telefonicky (tel. 317 756 538) nebo osobně objednat. Nachází se ve třetím patře pavilonu B (naproti lékárně). Otevřeno je od pondělí do pátku od 7.30 do 14 hodin.

 

Den IPF  2019

Vyšetřeno 14 pacientů (v roce 2018 to bylo 10 pacientů):

2 měli věk pod 50 let

2 bez dechových obtíží

6 kuřáků

0 s paličkovitými prsty

2 měli poslechový nález, který však nebyl typický pro IPF (oba s normálním RTG)

6 pacientů mělo patologickou spirometrii

3 pacienti byli vyšetřeni i na jiném pracovišti pro tytéž obtíže (2x kardiologie, 1x alergologie)

2 pacienti objednáni k dovyšetření do nemocnice Benešov (1 na ORL; 1 na alergologii)