Běhejte lesy a podpořte sbírku na plicní ventilátor pro naši nemocnici

Organizátoři běžeckého závodu „Běhej lesy“ odstartovali akci „Nadechni se z plných plic na podporu nemocnic“, do níž se může zapojit každý, kdo rád běhá a chce udělat něco pro dobrou věc. Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov je jednou ze čtyř nemocnic v celé České republice, kterou si organizátoři vybrali, a výtěžek z akce darují do Benešova na nákup plicního ventilátoru.

„Říkali jsme si, že by bylo fajn naší aktivitou nějak přispět v současné situaci. Celorepublikových pomocí a aktivit je podle nás dost a je potřeba podpořit ty lokální, kterými se nikdo moc nezabývá. Ve Středočeském kraji máme dvě lokality, ve kterých pořádáme závody, a tak jsme si vybrali Střední Čechy a benešovskou nemocnici,“ řekl jeden z organizátorů Petr Ondrůj.

Benešovská nemocnice koupí čtyři plicní ventilátory. „Jsme moc rádi a  velmi si vážíme pomoci těchto dobrovolníků, lidí, obyvatel, kteří chtějí udělat něco prospěšného a dlouhodobě využitelného. V současné době je to již druhá sbírka na nákup plicních ventilátorů pro naši nemocnici. Velmi si toho vážíme a děkujeme,”uvedl předseda představenstva MUDr. Roman Mrva.

Organizátoři vyzývají příznivce běhání, aby prostřednictvím doporučených pohybových aktivit nadýchali do svých plic 3000 litrů vzduchu. Svým výkonem podpoří nejen své vlastní plíce, ale i plíce těch, kteří to potřebují nejvíce. Například 150 litrů vzduchu se nadýchá do plic při udělání třiceti kliků, třiceti dřepů, při procházce 1000 metrů či ujetí 2000 metrů na kole. Při registraci zaplatí účastníci 100 korun a tím podpoří nemocnice. Akci prodloužili organizátoři do 30. 4. 2020. Více informací o akci se dozvíte na https://rozdychejto.behejlesy.cz/

Umělá plicní ventilace je metoda, při které plicní ventilátor nahrazuje částečně nebo úplně spontánní dýchání pacienta. Plicní ventilátor využívají především lékaři na oddělení ARO nebo JIP u lidí, kteří nezvládnou dýchat sami, například mají těžký zápal plic, selhalo jim srdce, jsou bezvědomí či v těžké sepsi („otrava krve“). U onemocnění COVID-19 se jedná právě o zápal plic. Ventilátor se  běžně využívá při kritických onemocněních nebo po velkých operacích.

Benešovská nemocnice nakoupí přenosné ventilátory, u kterých je zásadní výhodou jejich mobilita. V případě potřeby je lze dát k lůžku pacienta na oddělení, kde je zrovna potřeba, nebo s ním převézt pacienta na vyšetření, například CT.