Středočeský kraj začal s očkováním vakcíny proti onemocnění covid-19 na Silvestra v benešovské nemocnici

Prvních 975 očkovacích dávek pro Středočeský kraj dorazilo ve středu 30. prosince 2020 před 17. hodinou do Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s., nemocnice Středočeského kraje. První očkování v kraji odstartovalo v benešovské nemocnici hned druhý den v 11 hodin a vakcíny byly aplikovány zdravotníkům z oddělení ARO, covidového centra interního oddělení a zdravotníkům záchranné služby (ZZS SK).

Podle středočeské hejtmanky Petry Peckové budou následovat další oblastní nemocnice. „Zhruba 195 dávek půjde do všech nemocnic zřizovaných Středočeským krajem a odtud dál budou očkováni i zdravotníci z jiných nemocnic,“ uvedla Petra Pecková.

„Benešovská nemocnice byla vybrána jako první z toho důvodu toho, že v momentě, kdy se tvořil seznam nemocnic k očkování, měla jako jediná vhodný mrazák s teplotou -70 st. Celsia,“ doplnil radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík. Podle něj je kraj na očkování připraven a vytvoření dobrých podmínek pro jeho aplikaci je pro vedení kraje jednoznačnou prioritou. „V pátek si dávky vakcíny z mrazáku v Benešově vyzvedne i Oblastní nemocnice Kolín a s vakcinací zdravotnického personálu začne v sobotu. V pondělí ji pak zahájí i krajské nemocnice v Příbrami, Kladně a v Mladé Boleslavi,“ upřesnil radní Pavel Pavlík. Se zvyšujícími se počty dodaných vakcín budou podle jeho slov aktivována i další očkovací místa v každém okresním městě.

Středočeský kraj v souvislosti s očekávanými pravidelnými dodávkami vakcín od ledna příštího roku připravuje také manuál, který zajistí organizaci očkování na celém území regionu v souladu s národní strategií.

Podle MUDr. Markéty Bláhové, pneumoložky, ředitelky pro lékařské obory a nyní také koordinátorky očkovacího centra první den očkování proběhl bez komplikací. „V pilotním dni, kdy jsme se museli seznamovat s programem a tak dále, tak jsme během hodiny zvládly naočkovat osmnáct lidí, což je skvělé. Počítáme, že v první fázi bychom zvládli naočkovat sto lidí za den. Uvidíme, kolik vakcín dostaneme,“ uvedla MUDr. Markéta Bláhová. „Limitováni jsme také personálně a jsem velmi ráda, že se dnes nabídlo i několik lékařů třeba i mimo naše zdravotnické zařízení, kteří chtějí s prací v očkovacím centru pomoci. Děkuji tedy např. emeritnímu primáři z oddělení ARO MUDr. Maršíkovi a také praktickému lékaři MUDr. P. Kačengovi, který je i lékařem záchranné služby,“ dodala MUDr. Bláhová.