Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Rodičkám nabízíme bonding i po císařském řezu

Od dubna 2019 provádíme v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov nově bonding dítěte i po porodu císařským řezem. „Miminko lehce otřeme a zabalené do deky přiložíme matce na hrudník. Po celou dobu bondingu je přítomna novorozenecká sestra, která na bonding dohlíží,“ uvedla MUDr. Viktoria Chimonidesová, lékařka novorozeneckého oddělení.

Bonding (z angl. připoutání, propojení) je proces utváření vazby mezi novorozeným dítětem a rodičem, zpravidla s matkou, ale je také možné provádět bonding i s tatínkem dítěte. Bonding probíhá položením dítěte na břicho/hrudník matky, v kontaktu kůže na kůži. Vzniká tak pevná citová vazba, která je pro dítě i matku prospěšná. Navíc je bonding jeden z deseti kroků úspěšného kojení Baby Friendly Hospital. Podmínkou je samozřejmě souhlas matky, spinální anestezie, ne celková, dobrý stav matky a dítěte. V případě celkové anestezie u matky, je možné po domluvě provést bonding s otcem dítěte na novorozeneckém oddělení pod dohledem sestry.

Už začátkem roku nakoupilo novorozenecké oddělení pro bonding dvacet speciálních přikrývek. Využilo tak peníze od dárců, kteří posílají příspěvky na „Konto darů“ dětského oddělení. Deka od českého výrobce Emitex je vyrobena z atestovaného a příjemného materiálu. Její barva je červená a není to náhoda. Podle odborníků koresponduje s nitroděložním pohledem dítěte. Bavlna je měkká a příjemná, ruce matky jsou pod dekou a jemně se dotýkají kůže miminka. Horní strana z mikrofleece zabezpečuje dítěti dostatečný tepelný komfort. Text na horní straně deky vyjadřuje základní přání matek a dětí – „Chceme být spolu“.