Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Nemocnice Benešov je jedničkou v zaměstnávání zdravotně postižených

Benešovská Nemocnice Rudolfa a Stefanie bodovala v soutěži „Stejná šance – Zaměstnavatel 2018“. Porotci soutěže hodnotí ty firmy a společnosti, které zaměstnávají lidi se zdravotním postižením v běžném pracovním prostředí, a nemocnice v Benešově je podle nich v tomto nejlepší ve Středočeském kraji.

Padesát nominací přišlo letos do osmého ročníku Stejné šance, kterou pořádá společnost Rytmus Střední Čechy, o.p.s. To je víc než v předešlém ročníku, kdy porota hodnotila 27 přihlášených dotazníků. Vyhlášení vítězů proběhlo 11. října 2018 v Malostranské besedě Praze. Benešovská nemocnice obhájila první místo. Prvenství a skleněnou plaketu si totiž zástupci nemocnice odnesli už minule.

„Vůbec jsem to nečekal a je to pro mě výborná zpráva. Do soutěže nás přihlásili zaměstnanci, veřejnost. Jsem moc rád, že iniciativa vzešla od nich,“ řekl Miroslav Kolanda, ředitel řízení lidských zdrojů nemocnice Rudolfa a Stefanie. V nemocnici je zaměstnáno kolem padesáti lidí se zdravotním postižením, většinou fyzickým, ale pracují tu i lidé s mentálním postižením. Drtivá část handicapovaných působí v nemocnici řadu let. Někteří jsou na provozních pozicích v kuchyni či na úklid, ale jsou mezi nimi i zdravotníci, sanitáři, zdravotní sestry i lékaři.

„Každá pracovní pozice má své požadavky, a pokud je dotyčný splňuje, není problém ho přijmout. Udělají si například kurz jako v případě sanitářů, zapracují se. Není to o tom, že bychom si najednou řekli, že zaměstnáme handicapované, nevnímáme to jako pomoc, jsou to prostě naši zaměstnanci,“ vysvětlil Miroslav Kolanda. „Pravdou je, že lidé s mentálním postižením potřebují náplň práce podrobněji vysvětlit, častěji kontrolovat, a tak trochu chránit, ale nemáme k nim žádné asistenty, vedoucí týmů je mají moc rádi, chovají se k nim citlivě. Ta jejich vděčnost je pak veliká, jsou velmi pracovití,“ dodal.

Soutěž Stejná šance proběhla pod záštitou ministerstva práce a sociálních věcí. Odborná komise byla složena ze zástupce Středočeského kraje, člena správní rady a zástupkyně společnosti Rytmus Střední Čechy, o.p.s. Organizátoři nejvíce ocenili sociální odpovědnost zaměstnavatelů, která je motivována tvůrčí snahou hledat konkrétní vhodný způsob, jak umožnit člověku se zdravotním postižením pracovat a nehledat množství argumentů, proč to není možné.

Soutěž se koná jednou za dva roky, a tak se devátý ročník uskuteční v roce 2020. Nemocnice Rudolfa a Stefanie vyhrála v historii soutěže poprvé už v roce 2012 a tak letošní výhra je řečeno sportovní terminologií hattrick.