Gynekologicko-porodnické oddělení nabízí předporodní kurzy kojení

Gynekoložka Nemocnice Rudolfa a Stefanie MUDr. Markéta Matoušová chce pomáhat maminkám s kojením, které je v současné době velmi preferované. Plánuje proto v nemocnici přes prázdniny kurzy předporodní přípravy na kojení. „Pro maminky je nejlepší připravit se na kojení ještě před porodem, protože pak mají plno starostí s miminkem,“ míní lékařka.

Kurz je vhodný pro maminky od 25. týdne těhotenství a také jejich doprovod, který jim bude nápomocný v šestinedělí. Tématy dvouhodinového kurzu budou například trendy v kojení, jeho výhody, bonding, správná technika přikládání. Účastníci se dozvědí více o pomůckách při kojení i jak se na kojení připravit již v těhotenství. Lékařka pohovoří také o problémech s laktací.

„Od maminek jsem dostávala spoustu dotazů v ambulanci nebo i při vizitách na porodnici, a abych jim mohla přesně a dobře odpovědět, napadlo mě udělat si kurz. Na tuto myšlenku mě také přivedlo to, že mám dvě děti, obě jsem kojila. U prvního syna jsem si říkala, že kojení je přeci přirozená věc, navíc jsem gynekolog, ale kojení nám moc nešlo. Potýká se s tím spousta maminek,“ míní MUDr. Markéta Matoušová.

Maminky nejvíc zajímá, jestli mají dítě dobře přiložené k prsu, jak často ho mají kojit, jak obnovit mateřské mléko, a také zda musí dítě na kojení budit, anebo jak se vypořádat s popraskanými bradavkami, což je právě důsledek nesprávného přiložení miminka.

Podle lékařky jsou i v kojení nové trendy, kterých se drží i naše nemocnice. „Doba před třiceti čtyřiceti lety, kdy ani miminka nebyla s maminkou na pokoji, už neplatí. Úžasný je bonding a roaming-in. Tedy miminko je hned po porodu položeno na hruď maminky a k prsu, a pak jsou spolu na pokoji čtyřiadvacet hodin denně. Maminka se tak naučí pečovat o své miminko a kojit ho. Vyplavují se hormony lásky a vytvoří se mezi nimi pouto,“ uvedla lékařka.

Pryč je také mýtus kojit miminko každé tři hodiny. Dítě se dnes podle lékařů může přikládat k prsu tak, jak samo potřebuje. Pokud se kojení nedaří, je několik variant, jak ho podpořit. Například existuje suplementor, což je nádobka, ze které vede cévka. Ta se nalepí na prs, z něhož dítě pije. Tato metoda zároveň stimuluje tvorbu mléka.

Benešovská nemocnice od roku 2006 disponuje titulem Baby friendly hospital – nemocnice přátelská k dětem.

Novinkou loňského roku gynekologicko-porodnického oddělení je možnost nadstandardního vyšetření – prvotrimestrálního screeningu, který zjistí rizika postižení plodu genetickými chorobami. https://www.hospital-bn.cz/oddeleni/gynekologicko-porodnicke-oddeleni/porodnice/prvotrimestralni-screening/

Nyní nově nabízí novorozenecké oddělení nadstandardní vyšetření vrozených poruch buněčné a protilátkové imunity u novorozenců. https://www.hospital-bn.cz/novinky/nove-zavadime-vysetreni-vrozenych-poruch-imunity-u-novorozencu/

Termíny předporodních kurzů kojení:

• 21. a 11. července
  • 25. srpna
  • Čas: 13–15 hod.
  • Kontakt Gynekologicko-porodnické oddělení: 317 756 348
  • Cena 300 Kč
  • Místo – zasedací místnost v přízemí v bývalé střední zdravotnické škole