Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Dobrovolní hasiči darovali krev a tím i život

Okresní sdružení hasičů Benešov ve spolupráci s Nemocnicí Rudolfa a Stefanie Benešov ve čtvrtek 16. 5. 2019 uspořádalo akci Daruj krev – daruj život s hasiči. Tato akce proběhla již třetím rokem a jako vždy byl o ni velký zájem mezi dobrovolnými hasiči.

Už od šesti hodin ráno přicházeli ve velkém počtu dobrovolní hasiči z benešovska na transfúzní stanici do nemocnice, darovat krev. Celkem přišlo 48 stálých dárců, kteří mají za sebou již mnoho odběrů, a také navíc 18 prvodárců, tedy ti, kteří na podobné akci byli poprvé. Například ze Sboru dobrovolných hasičů Keblov přišlo najednou 6 nových dárců krve. Jak potvrdila starostka OSH ČMS Benešov paní Dana Vilímková zájem darovat krev je mezi hasiči veliký. „Rozhodně nemusíme nikoho dvakrát přemlouvat, ten zájem je obrovský, dokonce jsme se museli některým na dnešek omluvit s tím, že mohou přijít kdykoliv jindy i mimo tuto akci. Celkem dneska z našich členů přišlo 33 mužů a 33 žen,“ uvedla Dana Vilímková.

I nemocnice je za takový velký zájem ráda, což potvrdil předseda představenstva MUDr. Roman Mrva: „Je to velmi dobrá zpráva, že mezi námi je pořád mnoho lidí, kteří chtějí udělat něco navíc a pomoci pacientům a lidem, kteří potřebují krev. Sám jako záchranář vím, že mnohdy rozhodují sekundy. S hasiči se často potkáváme na výjezdech a jejich spolupráce si velmi cením, zvláště když si navíc najdou čas přijít darovat krev. Za to jim velice děkujeme.“

Bezpříspěvkovým dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 – 65 let. Nemusí být občanem ČR, ale musí mít dlouhodobý pobyt v ČR, platné zdravotní pojištění a musí s ním být dobrá komunikace v češtině. O způsobilosti k dárcovství rozhoduje lékař, který se řídí směrnicemi EU. Minimální odstup mezi odběry musí činit alespoň 10 týdnů. Odběry krve se provádí v úterý a ve středu vždy od 6 hodin do 8:30 hodin. Počet odebraných dárců se reguluje podle potřeb nemocnice, takže je dobré se objednat – osobně nebo telefonicky 317 756 494 nebo 317 756 587 – kartotéka dárců. Dále najdete informace na aktuálním stavu krevních zásob transfúzního a hematologického odděleni na internetových stránkách nemocnice www.hospital-bn.cz.