Aktuality covid-19 z naší nemocnice k 11. 12. 2020

Přinášíme vám informace z naší nemocnice k 11. 12. 2020, které se týkají dění kolem koronaviru. Pravidelně je budeme aktualizovat.

Kolik covid pacientů je hospitalizováno v nemocnici? Situace se zhoršuje?

K dnešnímu dni 11. 12. 2020 k 12. hodině máme hospitalizováno 65 COVID+ pacientů. Situace stran počtu nemocných s COVID-19 v NRSB se s ohledem na vývoj počtu nemocných v populaci opravdu zhoršuje.

Je současná situace srovnatelná s obdobím, kdy byly nemocnice nejvytíženější?

Situace je nyní srovnatelná s přelomem října a listopadu 2020 stran počtu hospitalizovaných pacientů, jiná je v jejich spektru. Obecně jsou nyní více nemocní mladší pacienti (ročníky 1960) a celkově jsou v těžším stavu.

Je v plánu některá oddělení zavírat, či naopak transformovat zpět pro své původní účely?

V naší nemocnici nedošlo od října 2020 k uzavření žádného covidového oddělení, krom jedné jednotky intenzivní péče. Z personálních důvodů jsme navíc v tomto týdnu museli uzavřít lůžkovou rehabilitaci.

Kolik zaměstnanců chybí, je covid pozitivní? Přibývá jich? Pomáhají vám ještě studenti, medici, vojáci …?

K dnešnímu dni 12. hodině máme celkově 110 zdravotníků mimo službu, z toho je  téměř 70 COVID+.  Situace se den ode dne zhoršuje. V říjnu ve stejné situaci jsme měli kromě 28 vojáků, 23 žákyněk a cca 10 dobrovolníků vč. mediků. Nyní máme jen 20 vojáků. Provoz jsme zatím schopni zajistit za cenu extrémního nasazení našich zbývajících zaměstnanců, kteří jsou ale již velmi unavení. Vojáci zde budou jistě do 22. prosince, dále pak až dle trvání mimořádného stavu.

Jak je vytížený odběrový box na covid-19 ve srovnání s předchozími týdny? Ubývá testů? A jaký je zájem z řad pedagogů, kteří se mohou nechat otestovat v období od 4. do 18. prosince?

Co se týká odběrů PCR na SARS-COV-2 nyní provádíme 150 až 190 odběrů za den, přičemž před dvěma týdny to bylo jen do padesáti odběrů denně. U odběrů antigenními testy prováděné u pedagogických pracovníků v prvních dnech přicházelo pouze do deseti, nyní 35 – 40 osob. Z čísel jednoznačně vyplývá, že je prováděno v násobcích více vyšetření proti období před jedním až dvěma týdny.