Nově odebíráme krevní plazmu

7. 9. 2021

• Transfuzní stanice Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s., nemocnice Středočeského kraje nabízí od 9. září 2021 nově odběr krevní plazmy. Pro takzvanou plazmaferézu má transfuzní a hematologické oddělení k dispozici hned dva přístroje.
  • „Léky vyráběné z plazmatických bílkovin se používají při léčbě akutních i chronických onemocnění, v nemalé míře také při léčbě vzácných vrozených a získaných poruch tvorby plazmatických bílkovin. Týmu pana primáře MUDr. Petra Šrámka se podařilo splnit mnoho potřebných a náročných formalit a doložit nejen Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv skutečnost, že je naše pracoviště schopné činnost odběru krevní plazmy provádět v souladu s aktuálními medicínskými standardy a požadavky,“ uvedl předseda představenstva MUDr. Roman Mrva. „Srdečné díky všem, kteří se u nás rozhodnou darovat krevní plazmu. Tímto šlechetným činem dají šanci mnoha pacientům žít plnohodnotný život,“ doplnil MUDr. Roman Mrva.
  • Krevní plazma je tekutá složka krve s nažloutlou barvou a v těle zdravého člověka je jí zhruba 3 až 3,5 litru, což je přibližně 5 procent tělesné hmotnosti. Při klasickém darování krve se odebírá dárci plná krev se vším všudy. Při plazmaferéze jde pouze o krevní plazmu.
  • „Je to specifický typ odběru, při němž se odebírá plná krev, ze které se oddělí plazma ve filtrační koloně a odtéká do vaku. Ostatní složky jako jsou červené, bílé krvinky a krevní destičky se vrátí dárci naředěné roztokem zpět do těla. Člověk tedy přijde jen o tekutou složku krve, která se obnoví za velice krátkou dobu, do osmačtyřiceti hodin,“ přiblížil MUDr. Petr Šrámek, primář transfuzního a hematologického oddělení. Už po dvou týdnech může klient darovat plazmu znovu.
  • Pro odběr krevní plazmy jsou na transfuzní stanici k dispozici dva separátory Aurora. Dárci musejí počítat s tím, že odběr je časově náročnější. Samotný odběr trvá 45 až 60 minut a k tomu kolem čtvrt hodiny registrace a lékařské vyšetření krevního obrazu.
  • Vhodný na plazmaferézu je spíše ten, který je už zkušeným dárcem plné krve. Pokud chce někdo darovat plnou krev i plazmu, musí dodržovat termíny. V případě, že přijde darovat krev a poté plazmu, má blok 28 dní. Pokud je to naopak, nejprve plazmu a poté plnou krev, platí v tomto případě rozestup 48 hodin.
  • Podmínky a výhody pro obé bezpříspěvkové dárcovství jsou podobné. Nárok má dotyčný na den placeného volna či na slevu na dani. A i odběr plazmy se započítává do oceňování dárců Janského plaketami, které pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže Benešov. Nemocnice navíc dárcům plazmy věnuje poukaz na nákup do Nemocniční lékárny.