Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Očkování proti COVID-19

Vážení zájemci o očkování v našem očkovacím centru.

Dovolte nám poděkovat vám za důvěru a za to, že jste si vybrali právě naši nemocnici za účelem očkování dosud jedinou registrovanou vakcínou Cominraty(Pfizer BioNTech).

Je pochopitelné, že zájem o očkování je obrovský a jsou do něho vkládány velké naděje.

V současné době však zájem mnohosetkrát převyšuje počet vakcín, které máme pro naše očkovací centrum ministerstvem zdravotnictví  přidělené.

Výbornou zprávou je skutečnost, že máme naočkované všechny lékaře nemocnice, kteří splnili kritéria a měli o očkování zájem. Stejně tak je tomu u zdravotnické záchranné služby a u mnoha praktických lékařů a ambulantních specialistů z regionu.

Začali jsme očkovat personál poskytovatelů sociálních služeb a seniory nad 80 let.

Je však smutnou realitou, že Centrální rezervační systém má velké rezervy, které se pravda ladí za pochodu, ale i díky nim se do rezervačního systému našeho očkovacího centra mohli v době, kdy jsme nemohli nijak reagovat, přihlásit klienti, které jsme nyní z jediného důvodu – nedostatku vakcíny na našem skladě – nuceni ze systému vyškrtnout.

Jedinou formou, kterou se  nyní klient dozví to, že nebude naočkován v požadovaném termínu je SMS zpráva, kterou mu poté, co my zadáme požadavek, odešle celostátní rezervační systém.

Další termín systém zatím přidělit automaticky neumí a klient se musí opět nově zaregistrovat a čekat na uvolnění dalšího termínu.

Stejná potíž je také s tím, že systém umožní registraci i imobilnímu člověku, a tito lidé požadují, abychom jeli očkovat takového klienta domů. Toto není zatím ani v možnostech manipulace s vakcinační látkou a už vůbec ne ve stávajících personálních možnostech.

Není možné ani to, aby personál očkovacího centra nějakým způsobem posouval ručně termíny v rezervačním systému na základě telefonického požadavku klienta.

Věřte, že tato situace není snadná pro nikoho, kdo pracuje na očkovacím centru, protože je pod tlakem nespokojené veřejnosti a pracuje s velmi omezeným množstvím vakcíny, která v současné době nekryje v našich podmínkách ani požadavek přeočkování zdravotníků druhou dávkou vakcíny.

Velkou nadějí na nějaký posun vpřed je skutečnost, že po doočkování zdravotníků se snad budeme moci pomalu navracet k poskytování i jiné péče, než péče o kovidové pacienty.

Je nemálo lidí, kteří velmi úpěnlivě žádají, abychom je již zařadili do operačních programů a ulevili jim od jejich potíží.

S nadějí

MUDr. Mrva Roman