Zdravotně sociální služby – sociální poradenství

Bc. Gabriela Tůmová, DiS – tel. 317 756 211, mob. 724 928 776
pavilon E, kancelář v 1. patře

Bc. Monika Vošická – tel. 317 756 523, mob. 724 715 199
pavilon B, kancelář ve 3. patře

Helena Marečková Budějská, DiS. tel. 317 756 237, mob. 722 466 219
pavilon B, kancelář v přízemí

Zdravotně-sociální pracovník

je v podstatě sociální pracovník ve zdravotnickém zařízení, který řeší nebo se podílí na řešení níže uvedené zdravotně-sociální problematiky. Zdravotně-sociální pracovník poskytuje pomoc pacientům všech věkových kategorií, kteří se pro nepříznivý zdravotní stav nebo špatné sociální zázemí dostali do situace, kterou nejsou schopni sami řešit. Cílem této služby je umožnit pacientům návrat do jejich přirozeného prostředí, poskytnout potřebné informace a podle možností konkrétní pomoc. Pokud návrat pacienta do jeho přirozeného prostředí není z nějakého důvodu (zdravotního, socio-ekonomického, psychického, apod.) možný, zdravotně-sociální pracovník se snaží pro pacienta zprostředkovat následnou péči v odpovídajícím zdravotnickém nebo nezdravotnickém zařízení. Následnou péči pro pacienta zajišťuje zdravotně-sociální pracovník vždy v průběžné konzultaci a vzájemné spolupráci s ošetřujícím lékařem, zdravotní a rehabilitační sestrou jež mají pacienta pod dohledem. Zcela zásadní a nepostradatelná je spolupráce pacienta a jeho rodinných příslušníků se zdravotně sociálním pracovníkem.

Úřední hodiny pro veřejnost

Bc. Gabriela Tůmová, DiS.

pavilon E, 1. patro

tel.: 317 756 211, mobil: 724 928 776

gabriela.tumova@hospital-bn.cz

Sociální pracovnice pro oddělení: interní oddělení, MOJIP, oddělení následné péče, neurologie, oddělení následné rehabilitační péče

Poskytované služby:

• – evidence a úschova cenností
  • – jednání pro dědictví
  • – zajišťování duchovní služby
  • – spolupráce při zajišťování další péče o pacinety (LDN, DS, …)
  • – sociální poradenství pro seniory a osoby s civilizačním a chronickým onemocněním
Po 13:00 – 16:00
Út 13:00 – 15:30
St         09:00 – 11:00 14:00 – 17:00
Čt 13:00 – 15:30
        08:00 – 10:00

Hodiny mimo tento rozpis jsou vyhrazeny  pouze  pacientům jednotlivých oddělení.

Bc. Monika Vošická

pavilon B, 3. patro

tel.: 317 756 523, mobil: 724 715 199

monika.vosicka@hospital-bn.cz

Sociální pracovnice pro oddělení: ortopedie, chirurgie A, chirurgie B, gynekologicko-porodnické oddělení, ORL, ARO

• – zajišťování duchovní služby
  • – spolupráce při zajišťování další péče o pacienty (LDN, DS, …)
  • – základní sociální poradenství
  • – ve spolupráci s lékaři pomoc při zajišťování poukazů na léčebné a ortopedické pomůcky
Po 13:00 – 17:00
Út 13:00 – 15:30
St         09:00 – 11:00 14:00 – 16:00
Čt 13:00 – 15:30
        08:00 – 10:00

Hodiny mimo tento rozpis jsou vyhrazeny  pouze  pacientům jednotlivých oddělení

Helena Marečková Budějská, Dis.

Pavilon B, přízemí

Tel. 317 756 237, mob. 722 466 219

helena.mareckova@hospital-bn.cz

Sociální pracovnice pro oddělení: následné péče

• – zajišťování duchovní služby
  • – spolupráce při zajišťování další péče o pacienty (LDN, DS, …)
Po   09:00 – 11:00 13:00 – 16:00
Út 13:00 – 16:00
St    09:00 – 11:00 13:00 – 17:00
   09:00 – 11:00

Hodiny mimo tento rozpis jsou vyhrazeny  pouze  pacientům jednotlivých oddělení

Další informace

Pacienti, kterým je pomoc nejčastěji poskytována, jsou klienti neschopní řešit své problémy z důvodů:

• – věku (ohrožené skupiny – hl. senioři, děti)
  • – osamělost
  • – dlouhodobě nebo nevyléčitelně nemocný
  • – tělesný handicap (pohybový, smyslový, mentální, aj.),
  • – psychická choroba,
  • – demence,
  • – závislosti (alkohol, drogy, hry…),
  • – nezajištěné bydlení (osoby bez přístřeší),
  • – hmotná nouze

Činnosti zdravotně-sociálního pracovníka:

• – Poskytuje základní sociální poradenství (v souvislosti s onemocněním nebo  případných následků vzniklých z onemocnění).
  • – Svou účastí na lékařských i ošetřovatelských vizitách provádí sociální prevenci zaměřenou na vyhledávání jedinců, kteří se ocitli nebo mohou ocitnout v nepříznivé sociální situaci.
  • – Provádí sociální šetření u lůžka, a to především u pacientů, kteří jsou sociálně rizikoví, tzn. nemají domov, rodinu či blízkou osobu, která by se o ně postarala, jsou imobilní a nesoběstační.
  • – Pomáhá zajišťovat následnou lůžkovou péči – zdravotní i sociální (léčebny, domovy seniorů, hospice, ústavy soc. péče, azylové domy…).
  • – Pomáhá zajišťovat terénní služby (domácí pečovatelská služba, domácí ošetřovatelská péče, osobní asistence).
  • – Ve spolupráci s lékaři pomáhá vyřizovat plné nebo částečné uhrazení zdravotně-kompenzačních pomůcek pojišťovnou.
  • – Spolupracuje a je neustále v kontaktu se sociálními i zdravotními pracovníky jiných zařízení (městské či okresní úřady, domovy seniorů, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných, rehabilitační ústavy, dětské domovy, hospice, ústavy soc. péče, azylové domy).
  • – Zajišťuje sociálně právní záležitosti spojené s úmrtím pacienta (eviduje a uchovává v trezoru pozůstalosti po zemřelém, v případě osamělých pacientů zajišťuje a vyřizuje záležitosti v souvislosti s pohřbením, apod.).