Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Začali jsme úzce spolupracovat s porodnicí v Podolí

Gynekologicko-porodnické oddělení benešovské nemocnice začalo úzce spolupracovat s Ústavem pro péči o matku a dítě v Praze Podolí. Jedná se zejména o transfer předčasných porodů, tedy o převoz rodiček před 36. týdnem těhotenství, u kterých hrozí porod.

„Byl tu na přátelské návštěvě primář porodnice Podolí MUDr. Hynek Heřman, Ph.D., MHA. Velmi nás potěšilo, že se mu u nás líbilo a domluvili jsme se na úzké spolupráci. Je nám ctí, že v nás vložil důvěru. Máme tak další možnost vylepšení péče o naše těhotné, zejména o rodičky v nižších gestračních týdnech. Zároveň bude doporučovat naši benešovskou porodnici rodičkám v případě stop stavu v podolské porodnici,“ uvedla MUDr. Kateřina Hlaváčková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov.

Na oddělení benešovské porodnice jsou standardně vedeny porody od 36. týdne těhotenství. Nemocnice sice disponuje inkubátory, ale nemá novorozeneckou jednotku intenzivní péče, proto spolupracuje s pražskými porodnicemi, především s Gynekologicko-porodnickou klinikou u Apolináře či s Thomayerovou nemocnicí v Krči a nyní nově s Ústavem pro péči o matku v Podolí.

„Když přijde rodička před 36. týdnem těhotenství, snažíme se porod oddálit, ale když po zhodnocení jejího stavu a stavu plodu musí porod proběhnout na našem pracovišti, a je potřeba neonatologická intenzivní péče, volají pediatři speciální převozovou sanitu. Transport je náročný technicky i finančně, je v ní samozřejmě umístěn inkubátor s dechovou podporou. Naší snahou je transportovat rodičku ještě před porodem, ale ne vždy se to daří,“ poznamenala MUDr. Kateřina Hlaváčková. Transferů se loni uskutečnilo zhruba čtyřicet, letos bylo kolem čtrnácti převozů na vyšší pracoviště.

https://www.hospital-bn.cz/oddeleni/gynekologicko-porodnicke-oddeleni/porodnice/