Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

V naší nemocnici jsme opět ocenili dárce krve

V pátek 14. června se připomíná Světový den dárců krve a při té příležitosti Oblastní spolek Českého červeného kříže ve spolupráci s Transfuzním a hematologickým oddělením benešovské nemocnice ocenil 12. června sedmdesát bezpříspěvkových dárců krve.

Na slavnostní předávání se do nemocniční jídelny dostavilo a odneslo si plaketu Prof. MUDr. Jana Janského třicet dárců – deset z nich si převzalo stříbrnou, osm zlatou medaili a dvanáct dárců získalo zlatý kříž třetí třídy.

Ocenění předávala hlavní sestra Mgr. Karin Kápičková, MBA a primář Transfuzního a hematologického oddělení MUDr. Vladimír Bouček. Připomněl, že benešovská transfuzní stanice je jedna z největších stanic ve Středočeském kraji. Zajišťuje krev pro Nemocnici Příbram a například i pro Fakultní nemocnici Motol.

Transfuzní stanice má velký kádr dárců, celkem jich eviduje kolem pěti tisíc, z toho tři tisíce lidí chodí pravidelně několikrát ročně a jejich počet dramaticky neklesá. Jsou období, kdy je nával dárců podstatně slabší, to jsou právě letní měsíce z důvodu dovolených. Na druhé straně je přes letní prázdniny méně operativy, a tak je poptávka po krvi menší.

Pro dárce krve benešovská nemocnice zavedla nedávno na svých webových stránkách takzvaný krevní barometr. Nachází se na hlavní stránce www.hospital-bn.cz a znázorňuje pomocí kulatých grafů aktuální stav krevních zásob. To znamená, že kdo chce darovat krev, měl by se nejprve podívat na graf své krevní skupiny. Ihned tak zjistí, zda je jeho krev potřeba. Stav krevních zásob aktualizujeme každý týden.

Barometr pomáhá efektivně získat potřebnou krev a dárcům přinese dobrý pocit, že přišli, když je jejich krev opravdu velmi žádaná. Dárci také mají větší jistotu, že jim na transfuzní stanici odeberou krev i při velkém zájmu. Stále platí, že kapacita je maximálně 80 lidí. Odběrové dny jsou v úterý a ve středu od 6 do 8.30 hodin.

Děkujeme všem dárcům – kdo daruje krev, daruje život!