Studenti si prohlédli transfuzní stanici

11. 11. 2022

• Studenti si prohlédli transfuzní stanici, někteří se rozhodli darovat krev
  • Text: Studenti posledních ročníků benešovského gymnázia navštívili ve čtvrtek 10. 11. 2022 transfuzní a hematologické oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie. Touto akcí se benešovská nemocnice snaží zvýšit povědomí o dárcovství krve a nalákat mladé prvodárce. V podobných akcích pro studenty by oddělení chtělo i nadále pokračovat.
  • Zaměstnanci transfuzní stanice by rádi oslovili širší veřejnost k darování krve. Nemocnice se tedy zapojila do projektu příbramské nemocnice a Středočeského kraje na podporu a propagaci dárcovství krve.
  • „Každá z našich nemocnic se snažila a snaží v rámci kampaní hledat nové dárce krve, neboť jich je nejen u nás ve Středočeském kraji stále nedostatek. Tyto kampaně probíhají po celé republice, koneckonců je jedno, jestli darujete v Ostravě nebo v Karlových Varech, všude žijí lidé, kteří jsou na krvi dárců životně závislí. Jsou to právě oni, kteří by sami mnohdy darovat chtěli, ale nemohou. Proto jsem velmi rád, že se benešovská nemocnice snaží šířit tuto myšlenku i v řadách studentů. Je nutné mít na paměti, že každý dárce přispívá k záchraně toho nejcennějšího, co máme, a to je život,“ uvedl náměstek hejtmanky Pavel Pavlík, který studenty v benešovské nemocnici přivítal společně s primářem transfuzního a hematologického oddělení MUDr. Petrem Šrámkem.
  • Studenti si prohlédli prostory transfuzní stanice, zhlédli několik videí s tematikou dárcovství krve a mohli na místě zjistit svou krevní skupinu. V případě zájmu si již také mohli rezervovat termín odběru. „Je super, že jsme si mohli vše prohlédnout. Všichni jsou tady moc milí. Už víme, kam jít a co se bude dít. Určitě chceme jít celá třída darovat krev. Domluvíme si hromadný termín, abychom mohli jít společně,“ uvedla po prohlídce jedna ze studentek benešovského gymnázia, osmnáctiletá Anička.
  • „Myslíme si, že studenti se mohou stát novou generací pravidelných dárců krve. Krve je neustále potřeba a nikdy nikdo z nás neví, kdy ji bude on sám nebo jeho blízcí potřebovat. Mladí studenti mohou tuto myšlenku šířit ve své rodině i okolí, i když sami krev darovat nemohou. V případě zájmu škol můžeme přijet besedovat se studenty a vysvětlit jim, jak odběr probíhá a proč je krev tak potřebná,“ uvedl primář THO MUDr. Petr Šrámek a upozornil, že dárců krve stále ubývá.
  • „Dárců krve opravdu ubylo, a to především v covidovém období. Někdy máme akutní nedostatek určité krevní skupiny, a je nutné zvát dárce na výjimečný odběr, dávat výzvy na sociální sítě, což celkem funguje. Tímto chceme všem, kdo reagují, moc poděkovat,“ řekl MUDr. Petr Šrámek s tím, že ještě před třemi lety museli dárce odmítat. „Před pandemií chodilo až osmdesát lidí v jeden odběrový den. V současné době se bohužel počet dárců pohybuje kolem třiceti,“ doplnil MUDr. Petr Šrámek.
  • Odběrové dny transfuzní stanice jsou každé úterý a středa od 6:00 od 8:30 hodin. Prvodárci se nemusí předem objednávat a mohou rovnou v odběrové dny přijít. Za první odběr dostane každý malý dárek. Dárcem se může stát každý zdravý člověk ve věku od 18 do 60 let a váhou minimálně 50 kg.
  • Jaké má nemocnice zásoby krve, je možné sledovat na krevním barometru umístěném na hlavní stránce www.hospital-bn.cz. Údaje o aktuálním stavu zásob se pravidelně, a to 1x týdně aktualizují. Lidé s nižší hodnotou krevního barviva pak mohou darovat krevní plazmu.