Policisté přišli do nemocnice darovat krev

Téměř dvacet policistů z Obvodního oddělení Benešov chce pomoci Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov tím, že doplní zásoby krve jejímu Transfuznímu a hematologickému oddělení. Prvních dvanáct dárců z řad policie přišlo darovat krev ve středu 22. dubna 2020, další skupina přijde o týden později. Osm z nich přišlo darovat krev úplně poprvé, z toho byla polovina Rh negativní. Mezi skupinami byla 0, A a jedna AB.

„Tato aktivita mě napadla, když jsem četl na sociálních sítích, že kolegové šli darovat krev v jiném okrese. Motivoval mě samozřejmě hlavně současný nouzový stav. Chceme darováním krve pomoci spoluobčanům – pacientům a také poděkovat personálu, lékařům, sestřičkám,“ uvedl policista Aleš Zemina. V dárcovství není nováčkem. „Mám za sebou asi patnáct odběrů, ale dlouhá léta jsem nebyl, až nyní. Určitě budu opět pravidelně darovat,“ slibuje. Tím, že přišli jako kolektiv, parta, je to podle něj jiná atmosféra, než když přijde člověk sám, a navíc poprvé jako například policistka Zdeňka: „Po odběru se cítím dobře. Čekala jsem, že mi bude špatně, budu omdlévat, ale dopadlo to dobře. Už kdysi jsem chtěla darovat krev, ale mám méně častou krevní skupinu, která není tak potřeba, a tak mě nevzali. Chtěla bych darovat pravidelně, tak uvidíme.“

Transfuzní stanice v benešovské nemocnici je jednou z největších ve Středočeském kraji, přesto však v současné době registruje úbytek dárců, a tudíž i některých krevních skupin. Proto pomoc policie vítají. „Například minulý týden jsme měli akutní nedostatek dvou skupin, obvolávala jsem nejen dárce v registru, aby přišli darovat, ale i okolní transfuzní stanice s možností odkupu jejich přebytků. Měli krev, ale jen pro sebe, nic na prodej. A tak jsme vložili výzvu na sociální sítě. Byla jsem mile překvapena, jaká se strhla vlna solidarity, dárci volali, psali. Díky tomu se nám naplnila kapacita dárců na dva týdny dopředu. Moc jim za to děkujeme, jsou skvělí,“ uvedla vedoucí laborantka Jiřina Kloudová s tím, že s rozjetím operativy bude krve potřeba ještě více.

Všichni, kdo chtějí darovat krev, se musí objednat na e-mailu jirina.kloudova@hospital-bn.cz nebo na telefonním čísle 317 756 494. Každý musí nyní vyplnit speciální dotazník ohledně pandemie a bude mu změřena teplota. Dárci jsou objednaní tak, aby se neshlukoval větší počet lidí.

Bezpříspěvkovým dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let, musí mít dlouhodobý pobyt v ČR, platné zdravotní pojištění a musí s ním být dobrá komunikace v češtině.