Policisté přišli darovat krev

21. 1. 2022

• Benešovští policisté a kriminalisté ve středu 19. 1. 2022 přišli do naší transfuzní stanice darovat krev. Mezi nimi byli i prvodárci. Moc děkujeme, protože v loňském roce dobrovolných dárců krve ubylo. „Za poslední léta jsme udělali vždy 5 500 odběrů, loni jen 4 500, je to poměrně velký pokles,“ říká vedoucí laborantka Jiřina Kloudová. Podle ní je důvodem především pandemie covid-19. „Když dáváme dárcům potvrzení pro daňové účely, tak říkají, že za rok stihli přijít třeba jen jednou, dvakrát, protože měli onemocnění covid, očkování,“ doplnila Jiřina Kloudová s tím, že nerozlišují, zda je příchozí dárce očkovaný proti onemocnění covid-19 či nikoli. Pouze musí uvést v dotazníku, že nebyl očkován v posledních čtyřech týdnech.
  • Dárců sice ubylo, ale pro potřeby nemocnice zatím krev dostačuje. „Pro naše potřeby jsme byli vždy soběstační, ale v dřívějších letech jsme byli schopni zásobovat pražské nemocnice, to nyní bohužel nelze,“ upozornila laborantka.
  • Další úbytek by mohl nastat s příchozí variantou omikron. „Kdyby přišel ještě větší úbytek, než byl nyní o těch tisíc odběrů za rok, tak by to mohlo způsobit komplikace ohledně zajištění operativy. Jsme ale optimisté,“ podotkl primář transfuzního a hematologického oddělení MUDr. Petr Šrámek.
  • A jaké krevní skupiny chybí? „Jde to ve vlnách, nelze říci, které krevní skupiny je nedostatek. Vždy aktualizujeme informace v krevním barometru na našich webových stránkách, někdy musíme i obvolávat dárce s krevní skupinou, kterou právě v danou chvíli potřebujeme,“ dodala Jiřina Kloudová.
  • Od loňského září odebírá transfuzní stanice také krevní plazmu. Loni provedli kolem stovky odběrů.