Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Otec babyboxů slavnostně otevřel modernizovanou schránku

Babybox pro odložené děti v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s., nemocnice Středočeského kraje, je vyměněn za nový, modernější a komfortnější. Ve čtvrtek 2. května proběhlo slavnostní zahájení jeho provozu za účasti zakladatele projektu babyboxů Ludvíka Hesse, hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové, radního Středočeského kraje pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Roberta Bezděka a předsedy představenstva MUDr. Romana Mrvy.

Výměna schránek probíhá postupně v nemocnicích po celé České republice. „Především všem velmi děkuji,“ řekl Ludvík Hess s tím, že v dnešní době je příznivců babyboxů stále více a vyjmenoval výhody babyboxu nové generace – je zhotovený z antikorového plechu, jeho dvoukřídlá dvířka se otevírají automaticky a po vložení dítěte a aktivaci senzoru se také sama zavřou. Vnitřní prostor je navíc klimatizovaný. Výhodou také je, že je mnohonásobně jištěn signalizací na službu v nemocnici a také na mobilní telefony.

Historie babyboxu v benešovské nemocnici začala v roce 2009. Do dnešního dne se díky němu zachránily tři dětské životy. Naposledy loni v říjnu někdo do boxu odložil novorozeného chlapce, vážícího 4,25 kilogramy, který dostal jméno Antonín na počest bývalého primáře. Babybox je umístěný v gynekologickém pavilonu.

„Ve Středočeském kraji máme jedenáct babyboxů. Ty zatím pomohly více než dvaceti miminkům. Za každým z nich se skrývá smutný příběh, ale se šťastným koncem. Babyboxy totiž pomohly dětem najít novou rodinu a umožnily jim tak nakonec vyrůst u milujících rodičů,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, spustí se vyhřívání, ventilace a nyní i klimatizace. S tím se na novorozeneckém oddělení rozezní i alarm. Součástí nového babyboxu je velká obrazovka umístěna na oddělení s mnoha ukazateli, videopřenosem a hlasovými pokyny.