Kvůli pandemii nemohou budoucí maminky na předporodní kurz. Lékařky a sestřičky pro ně natočily video včetně porodu

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov natočilo video určené budoucím maminkám, které by chtěly porodit miminko v naší nemocnici. Jeho název nese Předporodní kurz Aneb: Od registrace k porodu až po cestu domů.

„Tento projekt se zrodil jako myšlenka v této zvláštní době, kdy nelze z epidemiologického hlediska umožnit klasické kurzy spojené s prohlídkou oddělení. Vznikl díky nezměrné kreativitě lékařek a porodních asistentek, které neváhaly ve svém volném čase vymýšlet scénář, přijet na natáčení, přesvědčit své kamarádky rodičky a poskytnout kus sebe sama, za to jim velice děkuji,“ uvedla MUDr. Kateřina Hlaváčková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení.

Shlédnutí tohoto videa podle ní zmírní strach nastávajících maminek. Pořadem provází MUDr. Markéta Matoušová. V téměř dvaceti minutách je představena porodnice jak po stránce vizuální, tak i praktické. Film rodičky seznámí s postupy a prostředím, ve kterém chtějí přivést na svět své miminko, obsahuje sedm kapitol například o těhotenské poradně, o příjmu rodičky, natočen je dokonce i samotný porod. Maminky se dále dozvědí více o bondingu i o oddělení šestinedělí.

Předporodní kurzy se v benešovské nemocnici konaly již několik let formou jednorázové informativní schůzky. Probíhaly vždy v pondělí, jednou za 14 dní a účastnili se jich často i budoucí tatínkové. V průběhu setkání byla budoucím maminkám k dispozici porodní asistentka, která v kostce popsala průběh porodu a přiblížila maminkám, co mohou v naší porodnici při porodu očekávat. Asistentka dále zodpověděla dotazy ze strany maminek a provedla je po oddělení šestinedělí a po porodním sále. Délka schůzky trvala vždy kolem hodiny a půl.

„Díky kurzům se maminky mohly lépe seznámit s chodem oddělení, s porodními asistentkami a lékaři. Když pak nastane tak dlouho očekávaná událost, přijdou již do prostředí, které je jim důvěrně známé, a ve kterém odpadá stres z nového prostředí. Doufáme, že se brzy kurzy obnoví a my se s budoucími maminkami setkáme zase u nás na oddělení,“ řekla MUDr Markéta Matoušová.

Začátkem letošního roku vznikla ze stejného důvodu i nová vizualizace, která provede návštěvníka po porodnici. Uvidí, jak vypadá porodní sál, porodní boxy i pokoje. Je možné si přímo v ní stáhnout i některá doporučení, dokumenty a také informační brožuru pro maminky.

Nový „film“ Předporodní kurz ANEB: Od registrace k porodu až po cestu domů i virtuální prohlídku je možné shlédnout na našich webových stránkách na gynekologicko-porodnickém oddělení.

Další videa naší nemocnice najdete zde