Hokejisté skórovali na transfuzní stanici. Darovali krev benešovské nemocnici

Mladí benešovští hokejisté přišli v pátek 19. 3. 2021 darovat krev Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov. Akci s názvem „Daruj krev jako lev“ si zopakovali členové HC Lev po dvou letech, někteří ale přišli darovat úplně poprvé a někteří i se svými partnerkami. Na transfuzní oddělení dorazilo celkem čtrnáct dárců – hráčů a příznivců benešovského ledního hokeje.

„Akce Daruj krev jako lev se opakuje již potřetí. Jako spoluhráči jsme se rozhodli podpořit benešovskou nemocnici nyní. Darovat krev je v této době to nejmenší, co můžeme udělat, a jak můžeme pomoci. Také se tímto snažíme vrátit našim fanouškům a lidem podporu, kterou nám během sezony dávají a samozřejmě také benešovské nemocnici, která se o nás v sezoně stará a ošetřuje zranění,“ řekl hokejista David Mrva s tím, že kvůli vládním nařízením jsou všechny amatérské soutěže zastavené, takže nemohou společně trénovat. „Cvičíme a trénujeme pouze každý sám, doma. Tohle je i skvělá příležitost se alespoň na chvíli potkat a prohodit pár slov,“ dodal David Mrva.

Nemocnice odvážným Lvům děkuje za podporu. „Jsme rádi za takové akce, děkujeme hokejistům, že přišli darovat krev, mohli by ji opakovat častěji, protože nám to opravdu velmi pomůže. Přišlo i pět prvodárců, kteří zastoupili všechny krevní skupiny, včetně nejžádanější nuly negativní,“ řekla vedoucí laborantka Jiřina Kloudová.

Podle primáře transfuzního a hematologické oddělení MUDr. Petra Šrámka je dárců v současné době dost, nicméně se může stát, a také se nedávno stalo, že je nedostatek jedné konkrétní skupiny. Pak musejí jednotlivé dárce obtelefonovat a vyzvat, zda by mohli darovat svou krev. „Samozřejmě současná pandemie zasahuje do našeho chodu. Část dárců také darovat nemůže, protože prodělávají onemocnění covid-19. Pokud prodělali koronavirus s příznaky jako horečky, zimnice, tak chceme, aby se nám ozvali až měsíc poté, co nemají žádné příznaky. Chceme, aby byli opravdu zdraví, aby si dali čas na rekonvalescenci,“ vysvětlil primář.

Co se týká dárcovství ve vztahu k očkování proti onemocnění covid-19, i zde je omezení, ale záleží na tom, jakou vakcínu dárce dostal. Například pokud je člověk očkovaný vakcínou Moderna nebo Pfizer, může darovat krev již po týdnu, ale po vakcíně AstraZeneca je to možné až jeden měsíc od očkování.