Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Darují krev, protože chtějí pomáhat

V benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie se sešli 6. prosince lidé, kteří chodí pravidelně darovat krev, a za svou pomoc byli oceněni plaketami Prof. MUDr. Jana Janského. Na slavnostní předávání bylo pozváno 80 dárců, ocenění si osobně převzalo 34 z nich – stříbrnou medaili dostalo 17 dárců, zlatou 16 a jeden dárce byl oceněn zlatým křížem.

 

Setkání bezpříspěvkových dárců organizoval Oblastní spolek Českého červeného kříže, který má za cíl zvýšit společenskou vážnost bezpříspěvkového dárcovství krve, a tak již více než půl století pravidelně oceňuje tyto dárce. „Jste příkladní občané s vysokým morálním kreditem, kteří svými činy zachraňují lidské životy, a tak pomáháte vracet zpět do života tisíce neznámých spoluobčanů. Přijměte slova díků a velkého obdivu, neboť všichni víme, že darovat krev znamená darovat život,“ uvedla na udělování medailí Ivana Kadlečková, ředitelka OS ČCK Praha 9.

Na slavnostním setkání předal dárcům medaile primář transfúzního a hematologického oddělení MUDr. Vladimír Bouček. Všem poděkoval a vyjádřil se, že dárcovství krve má velký význam. „Velmi si toho vážíme. Máme velký kádr dárců, celkem jich evidujeme kolem pěti tisíc, z toho tři tisíce lidí chodí pravidelně několikrát ročně,“ vyčíslil primář. Dárcům poděkoval také technický ředitel nemocnice PhDr. Jan Kolbaba a přítomni byli i zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Irena Matějů z Benešovska si přišla pro stříbrnou plaketu za dvacet bezplatných odběrů. „Musím přiznat, že když mi přišla pozvánka na předávání plakety, bylo to pro mě velké překvapení, protože jsem počet odběrů vůbec nepočítala. Ocenění pro mě znamená velmi mnoho. Je to vyjádření toho, že má snaha pomáhat lidem, kteří to potřebují a kterým třeba troška mojí krve může zachránit zdraví nebo život,“ řekla Irena Matějů, která šla poprvé na transfúzní stanici před osmnácti lety. „V rodině nikdo dárcem není, dlouho jsem tu myšlenku nosila v hlavě, až jsem se jednoho dne rozhodla a doběhla na transfúzní stanici. Měla jsem asi desetiletou pauzu kvůli rodičovství,“ dodala dárkyně s tím, že rozhodně bude krev dávat i nadále.

Jakub Čermoch z Benešova získal zlatý kříž třetí třídy za 80 odběrů krve. Poprvé začal s dárcovstvím ještě před vojnou, tedy před více než dvaceti lety. „Přiměl mě k tomu otec, který chodil pravidelně dávat krev asi do svých pětapadesáti let. Doma jsme o tom hovořili a vedla mě k tomu i matka, která dávat nemohla, protože v mládí prodělala žloutenku,“ vysvětlil Jakub Čermoch. Odběr krve mu nedělá žádný fyzický problém. „Nepociťuji ztrátu krve, nevadí mi injekce. Jsem aktivní sportovec, a dokonce i ten den, kdy daruji krev, si jdu večer zaběhat,“ poznamenal.

I když má nemocnice seznam dobrovolných dárců dlouhý, vítá transfúzní a hematologické oddělení nové zájemce. Hromadně chodí darovat krev například benešovští hokejisté, florbalisté, benešovští či senohrabští hasiči. Benešovská transfúzní stanice je jednou z největších v kraji, zpracovává krev i z příbramské nemocnice, kterou zpětně zásobuje, a například je jedním z dodavatelů i pražské fakultní nemocnice Motol.

Odběrové dny má transfúzní stanice v benešovské nemocnici v úterý a ve středu bez objednání od 6 do 8.30 hod. Zájemce nemusí mít lékařské potvrzení, předloží občanský průkaz. Poslední odběr letošního roku bude ve středu 19. prosince. V roce 2019 začínají odběry ve středu 2. ledna.

 

 

Počet oceněných bezpříspěvkových dárců krve 6. prosince 2018:

Pozváno dárců: 80

Ocenění převzali osobně: 34

Dodatečně převezme ocenění na transfuzním oddělení: 46 dárců

Stříbrná medaile (6 žen, 11 mužů) za 20 odběrů

Zlatá medaile (6 žen, 10 mužů) za 40 odběrů

Zlatý kříž ČČK 3. třídy (1 muž) za 80 odběrů