Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

COVID-19 Jsou zřízena odběrová místa, i v Benešově

Pozor změna! odberove-misto-na-covid-19-se-stehuje-k-plaveckemu-bazenu

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová vyzývá občany, aby nezahlcovali svými požadavky nově zřízená odběrová místa. Jsou určena těm, kteří jsou do nich směrováni hygieniky

„Sešli jsme se dnes jako krizový štáb a přizvali jsme k tomu ředitele oblastních nemocnic. Včera jsem s řediteli řešila otevírání odběrových míst na vyšetření vzorků na COVID-19. V tuto chvíli mohu říci, že od včerejška běží Kolín, dnes ráno se otevřel Benešov a Kladno, kde je odběrové místo v areálu nemocnice, v Benešově je u polikliniky. Zítra by se měla spustit od 8 hodin ráno Mladá Boleslav a do konce týdne předpokládáme, že otevřeme Příbram,“ informovala po skončení jednání krizového štábu v benešovské nemocnici středočeská hejtmanka a předsedkyně BRK Jaroslava Pokorná Jermanová.

Hejtmanka také vyzvala média, aby informovala veřejnost o tom, že tato odběrová místa jsou zřízena především pro ty, kteří byli vyzváni hygieniky k odběrům, ne tedy pro všechny, kteří jsou v karanténě a chtějí si ověřit, zdali jsou pozitivní. „Chci požádat všechny, kteří mají chuť si udělat test, protože jsou v karanténě, ale nemají žádné příznaky, aby nechodili do těchto odběrových míst, protože ta jsou prioritně určena právě pro ty, kteří jsou doporučeni k vyšetření Krajskou hygienickou stanicí,“ doslova uvedla Jaroslava Pokorná Jermanová. „V tuto chvíli tak není kapacita na to, aby byli bráni na testy takzvaně lidé z ulice, neboť je zde omezení v počtu ochranných pomůcek,“ upozornila.

Dobrou zprávou podle ní je, že kraj obdržel ze státních hmotných rezerv dalších 800 kusů respirátorů. „Včera se mi také podařilo získat po intervenci u premiéra a ministra zdravotnictví 300 kusů respirátorů nad těch původních 50, které byly určeny pro zdravotnickou záchrannou službu. Uvedených 300 kusů jsme rozdělili do našich nemocnic, a to právě proto, že zřizují odběrová místa,“ vysvětlila hejtmanka. Dnes bude také podle ní rozděleno 800 nových respirátorů, které půjdou i do dalších nemocnic, které nejsou krajské, jako je nemocnice v Berouně, Rakovníku, Mělníku, Nymburce, Slaný a Čáslav. „Očekáváme, že ve čtvrtek přijde od státu velká zásilka a budeme moci redistribuovat dál,“ prohlásila Jaroslava Pokorná Jermanová. Zdůraznila, že oblastní nemocnice měly vlastní zásoby ochranných pomůcek již před vypuknutím epidemie a že se i nadále musí samy svojí cestou snažit je na trhu získat a na tuto snahu nerezignovat a nespoléhat pouze na pomocnou ruku státu. „Chci touto cestou požádat i další zřizovatele včetně poskytovatelů sociálních služeb, aby takto postupovali,“ konstatovala J. Pokorná Jermanová.

Středočeská hejtmanka také informovala, že se s řediteli oblastních nemocnic krizový štáb dohodl na tom, že budou odložena neakutní vyšetření a neakutní zákroky. „Budeme to vždy vyhodnocovat v nějakém časovém horizontu. Touto cestou se omlouváme všem pacientům, kteří čekají, ale prosíme je o strpení, protože se situace ještě bude vyvíjet a v tuto chvíli soustředíme vše na to, abychom byli schopni reagovat na situaci, která vzniká tak, jak postupuje šíření koronaviru v naší populaci,“ řekla doslova a dodala, že je pro kraj nezbytné ochránit medicínský personál, neboť bez něj by bylo těžké tuto situaci zvládnout.

Hejtmanka se také obrací na všechny profesní svazy a praktiky, kteří nyní doslova zahlcují svými požadavky na vybavení a okamžité dodání ochranných pomůcek kraj, a vysvětluje, že od státu jich zatím má kraj velmi málo. Čeká se tak na čtvrtek, kdy má od státu dorazit velká zásilka. „Máme sestavené seznamy, pořadník, systém redistribuce tak, aby to bylo maximálně pohodlné pro všechny. Abychom nezpůsobovali shlukování velkého množství lidí na jednom místě. Příslušní končení příjemci budou vyzváni, aby si tyto pomůcky vyzvedli,“ prohlásila Jaroslava Pokorná Jermanová. „Touto cestou mohu uklidnit občany Středočeského kraje, že nemocnice fungují, fungovat budou. Zásoby s ochrannými pomůckami zatím zvládáme, ale prosím ostatní síť, aby vydržela. To samé se týká našich sociálních zařízení, kterých máme 59. I tato zařízení mají své ochranné pomůcky a do čtvrtka minimálně vydrží,“ uzavřela.

dav