Benešovská nemocnice využila volná lůžka v pražském Motole

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov ve čtvrtek 12. 11. 2020 převezla deset pacientů s onemocněním covid-19 do pražské Fakultní nemocnice v Motole. Šlo o pacienty se středně těžkým průběhem. Je to poprvé, kdy nemocnice využila volné kapacity v pražské nemocnici v takovém počtu naráz.

Pro pacienty přijela Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy s  novým modelem vozu Atego, který pojme až dvanáct pacientů, kolem 11.30 hodin v doprovodu policistů. Na pomoc přijel i bio hazard tým hasičů, který nemocné nakládal. Do Motola odjeli před 13. hodinou.

Jednalo se o pět mužů a pět žen se středně těžkým průběhem onemocnění covid-19, kteří byli hospitalizovaní na oddělení interny a chirurgie. Většina z nich má i jiné přidružené onemocnění. Nejsou napojení na umělou plicní ventilaci, potřebují však kyslík standardním nebo vysokým průtokem kyslíku za minutu. Ve voze Atego jim byla umožněna kyslíková terapie.

Dosud si benešovská nemocnice vystačila s množstvím lůžek a personálu sama nebo využila ostatní krajské nemocnice. V současné době se tu léčí s onemocněním covid-19 více než sto pacientů. „Reagovali jsme na nabídku centrálního dispečinku lůžkové péče, který nám nabídl volná lůžka v motolské nemocnici, čehož jsme rádi využili. U nás je v poslední době 100 až 110 covidových pacientů, což je vysoký počet,“ uvedl předseda představenstva MUDr. Roman Mrva.

Podle něj kapacitu lůžek v nemocnici volnou mají, kritická je spíše personální situace. „Lůžka k dispozici máme, ale krizová je situace s personálem, který je na lůžkách intenzivní péče. S touto situací bychom si sami poradili, ale velmi bychom přetížili náš personál, tedy možnost převozu nám velmi pomohla,“ podotkl MUDr. Roman Mrva. V současné době je doma 94 zdravotníků, z toho 44 s onemocněním covid-19, ve zbytku se jedná o ostatní pracovní neschopnosti, například na OČR jsou čtyři zaměstnanci.

Výpadky zdravotnického personálu řeší vedení nemocnice distribucí zdravotníků podle jejich odbornosti. „To znamená lékaře a zdravotní sestry z intenzivní péče a standardních lůžek rozdělíme tak, abychom jimi obsadili všechna lůžka a pacienty, kteří to potřebují. Ke zbytku kapacity využíváme další pomoc, máme tady 20 příslušníků Armády ČR, 24 studentek Střední zdravotnické školy, pět dobrovolníků a pět mediků. Jsme za to velmi vděční,“ upozornil MUDr. Roman Mrva.

K převozu se nemocnice rozhodla také proto, že domovy seniorů v Benešově a ve Vlašimi hlásí velké počty onemocnění covid-19 a nemocní senioři jsou převáženi do benešovské nemocnice v hojném počtu. „Příští týden bude díky volnému úterý prodloužený víkend a ze zkušeností víme, že bývá problém umístit pacienty z hodiny na hodinu, pokud bychom jich potřebovali přijmout větší počet. Uvolnili jsme si tak místa pro příjem nových pacientů,“ vysvětlil MUDr. Roman Mrva s tím, že v následujících dnech budou postupovat stejně jako v posledních dvou měsících.

„Máme zřízena covidová centra v pavilonu interny, na chirurgii, na oddělení ARO. Třídíme pacienty podle toho, jaký má u nich onemocnění průběh. Pokud jen lehký, posíláme je zpět do domova seniorů nebo domů. Ostatní rozmístíme po nemocnici. Kdybychom museli naráz přijmout větší počet pacientů a věděli bychom, že ho kapacitně nezvládneme, využijeme koordinátory intenzivní péče, kteří jsou v kraji zřízení – je to primářka oddělení ARO naší nemocnice MUDr. Jana Pěkná a MUDr. Jan Žižka v Mladé Boleslavi – a umístili bychom je do toho zdravotnického zařízení, kde budou mít volno,“ popsal MUDr. Roman Mrva.

Připomněl, že na začátku druhé vlny pandemie se musela upravit úplně celá nemocnice. Metodickým opatřením ministerstva zdravotnictví se zastavila plánovaná péče, plánované výkony. Jediné, co nyní funguje, je akutní péče, akutní operace, onkologie a akutní ambulance. Od letošního září bylo v benešovské nemocnici hospitalizováno celkem 450 pacientů s covid-19. Tito pacienti zůstávají v nemocnici obvykle 10 až 14 dnů. Není výjimkou, že pacient původně na umělé plicní ventilaci je celkově hospitalizován i mnohem déle než měsíc. Pokud je jeho stav horší, je samozřejmě doba jeho hospitalizace delší.