Karpální tunel operujeme také endoskopicky

19. 10. 2022

• Brní vás prsty a tento stav se zhoršuje? Zřejmě máte syndrom karpálního tunelu. Pomoci vám mohou například cviky či masti, ale operaci se zřejmě dřív nebo později nevyhnete. V naší nemocnici se jedná o běžný zákrok, ale nyní nabízíme nově tuto operaci endoskopickou metodou, která má spoustu výhod. Především umožňuje rychlejší návrat do běžného života.
  • Karpální tunel je prostor v oblasti předloktí a dlaně. Prochází jím devět šlach ohýbačů prstů a středový nerv (nervus medianus). Dojde-li k jeho utlačení, zhorší se jeho zásobování krví a začnou se projevovat typické příznaky jako je brnění a snížená citlivost prstů, především palce, ukazováku, prostředníku a části prsteníku ruky.
  • „Nejčastější projevy jsou v noci, kdy to pacienty až budí ze spaní. Musí si ruku procvičit, čímž se nerv prokrví a brnění přestane alespoň na chvíli. V horším stádiu už pacienti pociťují brnění přes den, a dokonce pak dochází i k oslabování citu v postižených prstech.  Zhoršuje se jemná motorika, mohou vypadávat věci z rukou. V nejtěžším stádiu dojde až k okem viditelnému oslabení svalů palce,“ uvedl ortoped MUDr. Jakub Jíra.
  • Podle něj by měli lidé přijít včas na vyšetření, jakmile mají potíže. Ne vždy se musí jednat pouze o syndrom karpálním tunelu. „Před výkonem odesíláme pacienty na neurofyziologické vyšetření prováděné neurologem. EMG vyšetření jasně verifikuje, zda se jedná o útlak středového nervu v karpálního tunelu nebo ne. Existují totiž i jiné příčiny, které mohou způsobovat tento typ brnění. Nejčastější, s čím lze syndrom karpálního tunelu zaměnit, je útlak nervu při východu z krční páteře, méně často pak postižení nervu z interních příčin například polyneuropatie při cukrovce či autoimunitní poškození nervů. Vyšetření u neurologa by toto mělo odhalit, upřesnit a potvrdit, a teprve potom se operace indikuje,“ doplnil MUDr. Jakub Jíra.
  • Než se ale přistoupí k operaci, naordinují lékaři konzervativní léčbu. Důležité je nepřetěžovat ruku, změnit návyky, na noc zpevnit ruku ortézou, užívat vitaminy skupiny B, dále doporučí fyzioterapii a cvičení. „Další etáží léčby jsou obstřiky kolem karpálního tunelu, které mají za cíl zmenšit otok okolních šlach. Často jsou ale tato řešení jen dočasná a operace je pak nutná,“ poznamenal MUDr. Jakub Jíra.
  • Operuje se klasicky nebo endoskopicky
  • Karpální tunel se operuje dvěma způsoby. Při klasické otevřené metodě provede lékař řez zhruba čtyři centimetry v oblasti dlaně, a pak se postupně protnou jednotlivé tkáně až na vaz, který se přetne a uvolní se nerv. Druhá je endoskopická metoda, která je mini invazivní. Má výhodu v tom, že operační rána je velmi malá a není v tak exponované části ruky.
  • „Ranka je umístěna v ohybové rýze zápěstí a je pouze centimetrová. Používáme pak speciální jednorázový nástroj – systém kombinující výsuvný nůž s kamerou, která přenáší obraz na obrazovku. Na obrazovce sledujeme průběh operace a pod touto kontrolou protínáme vaz, který tlačí na nerv,“ popsal operaci MUDr. Jakub Jíra. Ten zatím jako jediný v benešovské nemocnici tuto metodu od letošního roku používá, již ale školí kolegu MUDr. Jakuba Holešovského.
  • „Toto je nejmodernější postup operace karpálního tunelu. Sledujeme moderní trendy v medicíně, a tak jsme k této metodě přistoupili. Učil jsem se na pražské klinice při operacích prováděných zkušeným neurochirurgem, který má těchto operací v České republice nejvíce. Výsledky i samotný průběh mě velmi nadchnul,“ podotkl MUDr. Jakub Jíra.
  • Velkou výhodou endoskopické metody je podle lékaře zkrácení doby rekonvalescence, menší jizva a v méně exponovaném místě a také s tím související menší bolestivost. U klasické operace se počítá minimálně s šesti až osmi týdny, než se pacient vrátí do práce, u endoskopické varianty to může i být otázka dvou týdnů. Záleží samozřejmě na jeho profesi. „Výhodou také je, že vzhledem k malé ráně je možné tuto uzavřít pouze tkáňovým lepidlem, pacient tak nemá žádný vnější steh, který by se poté musel vyndávat,“ doplnil MUDr. Jakub Jíra.
  • Zákrok se provádí v obou případech ambulantně v lokální anestezii. Pacient nepotřebuje žádnou předoperační přípravu, pouze včasné vysazení léků na ředění krve. Operace trvá zhruba patnáct minut. Jelikož se jedná o nadstandardní službu, pacient hradí částku 10 000 korun. Především proto, že speciální nástroj, do kterého se vkládá kamera, je jednorázový a nelze ho sterilizovat pro další použití.
  • Lékaři na ortopedii odoperovali endoskopickou metodou už kolem deseti pacientů. Podle nich lidí s problémy s karpálním tunelem přibývá a přibývat bude, již nyní operují desítky karpálních tunelů ročně. „Úplnou příčinu nelze většinou jasně vyřknout, ale existují rizikové faktory jako je repetitivní, tedy stále se opakující činnost, manuální práce, a potom různá onemocnění jako cukrovka, porucha štítné žlázy, ale také revmatoidní artritida,“ vyjmenoval MUDr. Jakub Jíra s tím, že tento syndrom postihuje většinou ženy, především po menopauze, také těhotné a ženy s nadváhou.
  • Výhody operace syndromu karpálního tunelu endoskopickou technikou:
  • Minimálně invazivní přístup
  • Zkrácení operačního času