Další zprávy

Antibiotika proti chřipce a nachlazení? Rozhodně ne!

13.11.2017

Na 18. listopad každoročně připadá Evropský antibiotický den, který se snaží podporovat i benešovská nemocnice.

Jde o informační kampaň, jejímž cílem je upozornit laickou i odbornou veřejnost na rizika spojená s nevhodným užíváním antibiotik a hrozbu ztráty jejich účinnosti.

Touto problematikou se zabývá i Antibiotické středisko při Oddělení klinické mikrobiologie, Nemocnice Rudolfa a Stefanie, které poskytuje analytickou a poradenskou činnost pro zvyšování kvality používání antibiotik.

„Kvůli nesprávnému užívání antibiotik dochází k tomu, že bakterie se vůči nim stávají rezistentní (odolné), což vede k prodloužení léčby, nebo nasazení alternativních a dražších antibiotik, která ale mohou mít řadu vedlejších nežádoucích účinků,“ vysvětluje Bc. Hana Ptáčková, vrchní sestra Oddělení klinické mikrobiologie nemocnice Benešov.

Mezi nesprávné užívání antibiotik patří především jejich užití při chřipce a nachlazení, snižování dávky, nedodržování předepsaného intervalu dávkování atd.

„Nachlazení a chřipky jsou onemocnění způsobená viry. Proti nim nejsou antibiotika účinná. Proto je užívání antibiotik v těchto případech v podstatě nesmyslné, jelikož antibiotika nesnižují horečku, ani neomezují kýchání či jiné příznaky chřipky a nachlazení. Antibiotická léčba by měla být zahájena na podkladě laboratorního vyšetření - např. CRP, kdy se odliší virový nebo bakteriální původce nemoci. Okamžité (rychlé) stanovení CRP se v nemocnici provádí na dětské, ORL, plicní a interní ambulanci a na lékařské pohotovostní službě,“ objasnila Bc. Ptáčková.

Od doby, kdy byla antibiotika objevena a začala se používat, se stále více bakterií stává rezistentními a vytváří si mnoho různých způsobů boje proti antibiotikům. Protože rezistence stále narůstá a v posledních letech bylo objeveno a uvedeno na trh jenom málo nových antibiotik, je v současnosti problém rezistence vůči antibiotikům významnou hrozbou pro zdraví veřejnosti.

ATB

Dolní navigace