Další zprávy

Myslete na zdraví svých plic!

13.11.2017

Plicní ambulance benešovské nemocnice se letos opět připojí ke Světovému dni CHOPN a dne 22. 11. 2017 otevře své dveře všem zájemcům o bezplatné spirometrické vyšetření.

Spirometrickým vyšetřením, které je zcela bezbolestné a pacienta nijak nezatěžuje, lze odhalit chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), na jejíž výskyt a důležitost včasného odhalení pro úspěšnou léčbu upozorňuje právě Světový den CHOPN. Podle výsledků spirometrie je možné stanovit stupeň onemocnění a tím správný postup léčby.

CHOPN je zánětlivé onemocnění průdušek, které má za následek postupné zužování průdušek a zvýšenou tvorbu hlenu. V České republice je onemocněním postiženo asi 8% obyvatel a výskyt stále stoupá, a to jak u mužů, tak žen. Hlavní příčinou vzniku CHOPN je kouření. Charakteristickými příznaky je kašel, vykašlávání hledů a dušnost.
Příznaky a rizika vzniku onemocnění jsou často opomíjena a většina pacientů přichází k lékaři až v pokročilém stádiu onemocnění, kdy vývoj CHOPN lze jen zpomalit – nikoliv zastavit. Pokud není onemocnění včas léčeno, dochází k nevratnému poškození průdušek a plic, které vede neodvratně k úmrtí pacienta. Pokud pacient zanechá kouření je jedinou možností přežití nemocného transplantace plic.

„Řada lidí příznaky CHOPN přehlíží, spojuje si je s dlouhodobým kouřením a vyšším věkem. K lékaři pak přicházejí až v pokročilé fázi onemocnění, kdy je kašel, dušnost a sípání začínají omezovat v běžném životě. Jsou i případy, kdy se pacienti s CHOPN dostanou do nemocnice až ve stavu dechové tísně a musí být léčeni na jednotce intenzivní péče. Přitom včasná diagnóza a následná léčba může nemocným CHOPN zkvalitnit a prodloužit jejich život,“ upozornila MUDr. Markéta Bláhová, ředitelka pro lékařské obory a lékařka plicní ambulance Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov.

spirometrie

CHOPN 2017

Soubor ke stažení: Myslete na zdraví svých plic!
Dolní navigace